Zatiaľ čo Banskobystrický maratón odbehli bežci v júni, deťom už druhý rok po sebe patrí samostatné podujatie. Generali Balans Minimaratón 2019 si vyskúšalo celkom 511 súťažiacich v rozličných kategóriách.

Počtom účastníkov ide o jedno z najväčších športových podujatí určených výhradne deťom. V závere prázdnin si deti už ôsmy rok po sebe mohli zmerať sily so svojimi rovesníkmi. A reč je o deťoch od lezúňov až po staršie deti do 15 rokov. Na svoje si prišli aj mamičky či oteckovia s kočíkmi v špeciálnom „behu“ a samostatný beh bol pripravený aj pre deti s hendikepom. Pre deti vo veku od 6 do 10 rokov išlo navyše o tretie bodované podujatie Marathon BB miniTour 2019.

Okrem hlavných bežeckých disciplín organizátori pripravili pre deti aj viaceré zábavné voľnočasové aktivity, ako chill-out zónu alebo skákací hrad. Sprievodným podujatím bol aj pokus o vytvorenie ustanovujúceho slovenského rekordu v počte detí držiacich sa za ruky na jednom mieste. Do pokusu sa zapojilo celkom 242 detí, čím účastníci Minimaratónu vytvorili prvý rekord svojho druhu u nás.

Vrcholom bol prelet lietadla so žrebovacími lístkami – jeden šťastlivec sa môže tešiť na vyhliadkový let od CBS a užiť si pohľad na Slovensko z neba.