Takmer dvetisíc pretekárov sa zúčastnilo jednotlivých disciplín na 8. ročníku Banskobystrického maratónu. Okrem klasického maratónu a polmaratónu sa súťažilo aj v štafetách či kolieskových disciplínach. Maratón zabehol najrýchlejšie Dušan Krajčovič bežiaci za občianske združenie Okolo stromu v čase 2:46:28.

Už druhý rok sa Banskobystrický maratón konal na upravenej sedemkilometrovej trati. Na skrátenom okruhu sa predstavili okrem bežcov aj in-line korčuliari či pretekári na kolobežkách a handbikoch. Jediný večerný maratón v strednej Európe zaznamenal rekordné čísla čo sa týka pretekárskej, ale aj diváckej účasti, ktorej dopomohlo niekoľko fanzón a bohatý sprievodný program.

Banskobystrický maratón sa bežal bez účasti afrických bežcov, ale dlhodobým cieľom organizátorov je priblížiť maratón hlavne širokej verejnosti, ktorá prejavila veľký záujem o toto podujatie. Pretekári si prešli traťou, ktorá viedla od Štiavničiek cez hlavnú cestu od Námestia slobody popri Hrone až po Radvaň. Tento ročník bol špeciálny aj preto, že bol posledným s cieľom na Štiavničkách ako ich poznáme, keďže štadión prejde rekonštrukciou.

Maratónsku trať zabehol najrýchlejšie Dušan Krajčovič z občianskeho združenia Okolo stromu, ktorý dosiahol čas 2:46:28. Za ním dobehol na druhom mieste Peter Štilla z klubu TRIAN ŠK UMB v čase 2:49:45. Na treťom mieste sa umiestnil pretekár klubu AK Čadca Peter Tichý, ktorý zabehol Banskobystrický maratón v čase 2:54:13. Najrýchlejšou ženou bola Iveta Furáková zo Svetielka nádeje. 42 kilometrovú trať zabehla za 3:04:01.

Najväčšie zastúpenie mal opäť polmaratón, v ktorom dosiahol najlepší čas 1:13:56 Gabriel Švajda z klubu adidas Runners Bratislava. So stratou 49 sekúnd dobehol na druhom mieste Miroslav Ilavský, reprezentant klubu Jogging klub Dubnica nad Váhom. V čase 1:16:04 dobehol na treťom mieste Patrik Rehák z Trstenej. Medzi ženami bola najrýchlejšia Barbara Chrenková z klubu Jogging klubu Dubnica nad Váhom, ktorá dosiahla čas 1:27:42.

Na trati sa predstavili aj deviati bosí bežci a bežkyne. V kategórii barefoot zvíťazil Lukáš Cintula s časom 1:23:37. V rámci štafiet zvíťazil tím Arkon A v zložení Vladimír Dolinec, Branislav Dolinec a Aurel Barto. Toto trio dosiahlo spoločný čas 1:19:21. V mini maratóne na 4200 metrov triumfoval mladý Michal Duda z domáceho klubu ŠK BCF Dukla Banská Bystrica. Túto trať si zabehol aj olympíjsky víťaz a majster sveta Matej Tóth.

Aj tento rok boli na programe kolieskové disciplíny. Polmaratón korčuliarov vyhral Lukáš Benedik v čase 35:27. V kategórii handbike bol najrýchlejší Miloš Hudec, ktorý dosiahol čas 32:50. Medzi kolobežkármi dosiahol najlepší čas 44:26 český zástupca Jan Pavel. Kompletný prehľad výsledkov nájdete online.