V piatok bolo v rámci 35. kola Tipos extraligy na programe pohronské derby medzi Zvolenom a Banskou Bystricou. V predošlých štyroch vzájomných zápasoch sa zakaždým radovali rytieri. V piatom tohtosezónnom derby tak chceli konečne uspieť barani, ktorí síce zmazali dvojgólový náskok domácich, no v tretej tretine rozhodol dvomi gólmi o výhre rytierov Juraj Mikúš. Z tohto duelu vám prinášame fotoreport.

Prvú presilovku v zápase si zahrali Zvolenčania, ktorí si ale v početnej prevahe nevytvorili gólovú príležitosť. Domáci mohli ísť do vedenia v 8. minúte, keď McPhersonova strela Gajanovi vypadla, z dorážky sa nepresadil Zuzin a následne ani Bondra. V 12. minúte mal zas na opačnej strane v závere prvej presilovky baranov dobrú príležitosť Mlynarovič a krátko na to aj Faško-Rudáš.

Zvolenu vyšiel skvele záver prvej tretiny. V 19. minúte hrali domáci v početnej prevahe, ktorú využili po Viedenského prihrávke spoza bránky na Kelemena, ktorý osamotený pred bránkoviskom mieril presne. Mužstvá išli do šatní za stavu 2:0, keďže v samom závere úvodného dejstva Gajan vyrazil puk na hokejku Viedenského, ktorý prihral Pulišovi, ten sa natlačil pred bránku a z dorážky uspel Nuutinen.

Bystričania odpovedali najlepšie ako mohli. V úvode druhej tretiny hrali barani presilovku, v ktorej po Ihnačákovej prihrávke z pravej strany zakončoval spomedzi kruhov presne Jakub Sukeľ. V 23. minúte mohol Zvolenu prinavrátiť dvojgólové vedenie Kubka, ktorého strelu spoza brániaceho hráča zastavila konštrukcia Gajanovej bránky.

Hostia vyrovnali ešte do polovice riadneho hracieho času. V 30. minúte potiahol puk po pravej strane Bdžoch, dostal sa až do prečíslenia, v ktorom prihral voľnému Kabáčovi a ten vyrovnal na 2:2. Barani sa následne ubránili v oslabení a v závere prostrednej časti hry mohli ísť do vedenia, no Rahm pri šanciach Kabáča a Mlynaroviča svoj tím podržal.

Na začiatku tretej tretiny nevyužil dve veľké šance Nuutinen, čo ho však mrzieť nemuselo. Na začiatku 44. minúty vypichol Kelemen hosťujúcim hráčom puk, ktorý si našiel Mikúš a strelou pomedzi Gajanove betóny poslal Zvolen opäť do vedenia. Zverenci Petra Oremusa hrali na začiatku 48. minúty presilovku, v ktorej po Mikúšovom teči puk skončil puk za bránkovou čiarou.

Bystričania už nedokázali stav 4:2 zvrátiť, keďže v druhej polovici tretieho dejstva nevyužili presilovku a skórovať sa im nepodarilo ani v hre bez brankára. Barani tak po štyroch víťazných zápasoch v rade po prvýkrát pod fínskym trénerom Tuukkom Poikonenom prehrali. Hokejisti zvolenského HKM si naopak napravili chuť po predošlom derby s Detvou, v ktorom prehrali po nájazdoch.

Tipos extraliga – 35. kolo – 29. 1. 2021 – Zvolen

HKM Zvolen – HC ’05 Banská Bystrica 4:2 (2:0, 0:2, 2:0)

Góly: 19. Kelemen (Viedenský, Puliš), 20. Nuutinen (Puliš, Viedenský), 44. J. Mikúš (Kelemen), 48. J. Mikúš (Kotvan, McPherson) – 22. J. Sukeľ (Ihnačák, Faško-Rudáš), 30. Kabáč (Bdžoch).

Zostava HKM Zvolen: Rahm (Trenčan) – Betker, Kotvan, Meliško, Kubka, Hraško (A), Hatala, Nociar – R. Bondra, J. Mikúš, Kelemen – Nuutinen, Viedenský, Puliš (C) – McPherson, Zuzin (A), Stupka – Marcinek, Tibenský, Kolenič – M. Halama (tréner – P. Oremus).

Zostava HC 05 Banská Bystrica: Gajan (Belányi) – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka (C), Žiak, Bdžoch, Ganz – J. Sukeľ, Ihnačák, Faško-Rudáš – Vašaš, Mlynarovič, D´aoust – Kriška (A), Dvorský, Lamper – Kabáč (A), Tamáši, Výhonský – M. Sloboda (tréner – T. Poikonen).

12 MHk 32 Liptovský Mikuláš, a.s. 35 5 0 3 27 81:164 15

Hokejisti Banskej Bystrice vycestujú najbližšie do Liptovského Mikuláša, kde v nedeľu, 31. januára o 17.00 h  nastúpia na stretnutie 36. kola Tipos extraligy proti domácemu HK 32.