Pred banskobystrickými hokejistami bola v sobotu výzva v podobe záchrany predčasného konca sezóny. Po dvoch prehrách na ľade Trenčína mali hráči spod hradu Matúša Čáka na hokejkách možnosť ukončiť sériu predkola play-off Tipos extraligy. To sa totiž hrá len na tri víťazné zápasy.

Zverenci trénera Tukku Poikkonena po predošlých zápasoch cítili, že skorý záver série by nedorážal ich možnosti. Lenže napätie z Trenčína sa prenieslo aj na zvolenský ľad a úvod zápasu poznačili nedovolené zákroky a časté vylúčenia. Prvému oslabeniu čelili barani už v druhej minúte, ale našťastie tlaku hostí odolali. Paradoxne, jednu z najväčších príležitostí si banskobystrickí hráči vybojovali v ďalšom oslabení v desiatej minúte, keď po protiútoku hrozil strelou Alex Breton.

Po skončení oslabenia naopak začali viac tlačiť hráči HC ’05 a rovnako ako ich súper v úvode zápasu, mali k dispozícii aj presilové hry, chvíľou sa dokonca hralo 5 na 3, ale Jacob Cardwell vo veľkej šanci neprestrelil brankára hostí Valenta. Banskobystričania pokračovali v tlaku, lenže gólman hostí bol pohotový a pred koncom mohli naopak ešte vo vlastnej presilovke barani aj inkasovať, keď sa Filipa Belányiho pokúsil prekvapiť Sojčík.

Na tlak z druhej polovice prvej časti hry sa banskobystrickí hráči snažili nadviazať aj v úvode druhej tretiny, kedy ešte mali na začiatok aj výhodu pokračujúcej presilovky. V tlaku vytrvali a prinieslo to aj vytúžené gólové ovocie, keď Ivan Ďatelinka pripravil vynikajúcu pozíciu pre Kevina Gabora a ten v 27. minúte otvoril skóre zápasu. Lenže po chybe baranov už po dvoch minútach hracieho času Dukla vyrovnala zásluhou Šveca. Nasledovali príležitosti na oboch stranách, pri ktorých sa vyznamenali brankári oboch tímov.

Tretia tretina začínala zmätkom pri posunutej bránke Trenčína po akcii domácich. Z následného vylúčenia Trenčana Ackereda však barani nič nevyťažili. Hostia si strážili takmer každú aktivitu domácich, ktorí sa dostávali pod čoraz väčší tlak. Trenčín čakal na chyby baranov a tá takmer prišla na konci 49. minúty, keď si jeho hráči dokázali vytvoriť rýchle prečíslenie a len obetavá práca Ďatelinku a zákrok Belányiho zabránili najhoršiemu. Poikkonenovi zverenci sa dokázali otriasť a vytvoriť si ešte niekoľko príležitostí. Práve Ivan Ďatelinka pukom pohladil konštrukciu Valentovej bránky v 55. minúte, avšak aj v tomto prípade len z vonkajšej strany. Do konca tretiny už ďalší gól nepadol a zápas tak čakalo predĺženie.

Od úvodu nekonečného predĺženia sa baranom nedarilo dostať k zakončeniu, naopak museli brániť viacero streleckých príležitostí Trenčína. Postupne sa však osmelili a usídlili v útočnom pásme. Pokusy Cardwella, Sukeľa a ani Faška-Rudáša však za Valentom neskončili. Naopak, po desiatich minútach predĺženia sa puk ocitol za Belányim a na strane Trenčanov prepukla nefalšovaná radosť z postupu. Banskobystričania však okamžite reklamovali predchádzajúci kontakt Trenčana Okuliara a brankára Belányiho a napokon po posúdení videorozhodcom gól uznaný nebol a zápas pokračoval.

Barani následne ustáli aj oslabenie a v 79. minúte sa napokon radovali aj z víťazného gólu v zápase. O ten sa strelou po nálete Banskobystričanov do útočného pásma postaral Marc-Olivier Crevier-Morin.

Tipos extraliga – predkolo play-off – 3. zápas – 27. 3. 2021 – Zvolen

HC ’05 Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 2:1 (0:0, 1:1, 0:0 – 1:0)

Góly: 27. Gabor, 79. Crevier-Morin – 29. Švec. Stav série: 1:2.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Bdžoch, Jago, A. Žiak, Rákoš – J. Sukeľ, B. Ihnačák, Faško-Rudáš – Melcher, Mlynarovič, Vašaš – K. Gabor, Sojka, D’Aoust – Kabáč, Tamáši, Kriška.

Zostava HK Dukla Trenčín: Valent – Ackered, Lemcke, Starosta, Bokroš, Jalasvaara, Ilenčík, A. Krajčovič, Rajnoha – Sojčík, Paukovček, Sádecký – Okuliar, B. Rehuš, Kukuča – Kettunen,  Švec, Berisha – Krajč, Ferenyi, Devine.

Štvrtý zápas série, hranej na tri víťazné zápasy, je na zvolenskom ľade na programe v nedeľu od 15-tej hodiny.