Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica absolvovali v pondelok 7. augusta prvý oficiálny tréning na ľade pred sezónou 2023/2024. Pri tejto príležitosti predstúpil pred zástupcov médií generálny manažér klubu pre športovú časť Ľuboš Pisár aj hráči Ivan Ďatelinka, Tomáš Matoušek a Roman Žitný.

Tréningovú jednotku v hale B ešte z osobných dôvodov neviedol hlavný kouč Doug Shedden. Hlavné slovo tak mal jeho asistent Hunor Marton. „Hlavný tréner musel ostať o deň dlhšie v Amerike, docestuje dnes a od zajtra bude viesť tréningy. Z hráčov tu ešte nie je Bode Wilde, ktorý má tiež osobné dôvody, priletí až v stredu,“ vysvetlil Ľuboš Pisár, generálny manažér klubu pre športovú časť.

HC ’05 Banská Bystrica už má pod zmluvou na blížiacu sa sezónu 24 hráčov. „Tím je poskladaný dobre. Tvorí sa celý rok, nielen siedmeho augusta, čiže to nie je dokončený proces. Uvidíme, kde sa ocitneme po príprave a prvých kolách. Cieľom je skončiť v top šestke. Verím, že máme dobrých hokejistov, ale v prvom rade dobrých lídrov. To bola naša priorita, vytvoriť dobrú kabínu, aby tam boli ľudia, ktorí sú profesionálni, skromní, pracovití a cieľavedomí,“ povedal Pisár k skladbe kádra a ambíciám.

V kádri baranov nájdeme aj siedmich legionárov. V prípade posíl zo zahraničia fanúšikovia často nevedia, čo môžu očakávať. „Bode Wilde je určite pre fanúšikov zaujímavý, keďže bol draftovaný tak vysoko (draft do NHL 2018, 2. kolo, 41. miesto, pozn. red.). Ja osobne som veľmi zvedavý na Marcusa Velu, ktorý bol veľmi dôležitý pre MODO pri postupe do najvyššej švédskej súťaže. Bude zaujímavé sledovať všetkých. Ja by som bol veľmi rád, keby ma prekvapili. Aj Slováci, ktorí majú potenciál. Dostanú príležitosť, a potom je to len na nich,“ dodal generálny manažér HC ’05 pre športovú časť.

Vedenie banskobystrického hokejového klubu hľadalo posily do ofenzívy aj na slovenských klziskách. Jednou z nich je 25-ročný krídelník Roman Žitný, ktorý prišiel do Banskej Bystrice v rámci výmeny s Michalovcami za Michala Kabáča. „Prišlo to ako blesk z jasného neba, čo som vôbec nečakal, lebo som mal platnú zmluvu v Michalovciach. Vôbec som tú výmenu nečakal, ale aj to prináša hokejový život. Teraz som tu a som odhodlaný urobiť všetko pre úspech, pre Bystricu. Verím, že budeme dobrá partia, a spolu nám to všetkým pôjde. Zloženie kádra vyzerá byť fajn.“ Roman Žitný takisto prezradil, s akou osobnou ambíciou prichádza: „Chcem byť lídrom. Som tu kvôli tomu, aby som pomohol bodmi, čiže veľmi rád budem plniť túto úlohu, a som na to pripravený.“

Jednou z posíl je aj Tomáš Matoušek, ktorého však už priaznivci pod Urpínom veľmi dobre poznajú. Odchovanec banskobystrického hokeja sa vrátil do HC ’05 po štyroch sezónach. V drese s baranom na hrudi oslavoval dva majstrovské tituly. Na opätovné pôsobenie v rodnom meste sa teší: „Po sezóne som smeroval k tomu, či by bol záujem o môj návrat domov. Mám malého syna, ktorý teraz ide do škôlky, čiže už sme nejako tak s manželkou rozmýšľali. S vedením sme si párkrát sadli, dali sme to dokopy a som doma. Človek sa teší, že je po pauze znova v tej svojej hokejovej bande. Teším sa na pôsobenie doma. Verím, že nám to od začiatku pôjde, že to dáme dokopy a budeme vyhrávať.“

Barani už majú za sebou aj piatkové testovanie fyzickej pripravenosti. V príprave ich čaká sedem zápasov, prvý v utorok 15. augusta na ľade českého extraligistu Mountfield Hradec Králové. „Mali sme celú letnú prípravu na suchu na to, aby sme sa po fyzickej stránke dobre pripravili, takže nič som nenechal na náhodu, nič som nepodceňoval. Teraz začína najťažšia časť sezóny pre nás hráčov. Samé to nepôjde nikdy, musíme teraz makať. Teraz je to obdobie, kedy my hráči trpíme najviac. Niekto povie, že sa na to teší, ale tomu neverím. Tréneri nám dávajú zabrať a dúfam, že my im to oplatíme v sezóne,“ povedal s úsmevom k začiatku prípravy na ľade obranca Ivan Ďatelinka, ktorý v marci oslávil okrúhle, štyridsiate narodeniny.

Plán prípravných zápasov HC ’05 pred sezónou 2023/2024

utorok 15.08 o 17.30 h: Mountfield Hradec Králové – HC ’05 Banská Bystrica

štvrtok 17.08: SC Marimex Kolín – HC ’05 Banská Bystrica

štvrtok 24.08 o 17.30 h: HC ’05 Banská Bystrica – HC Dukla Jihlava

utorok 29.08 o 17.30 h: HC ’05 Banská Bystrica – Vlci Žilina

štvrtok 31.08: LHK Jestřábi Prostějov – HC ’05 Banská Bystrica

streda 06.09: Vlci Žilina – HC ’05 Banská Bystrica

piatok 08.09 o 17.30 h: HC ’05 Banská Bystrica – HC Nové Zámky

Aktuálny káder HC ’05 Banská Bystrica pre sezónu 2023/2024

Brankári: Samuli Tervo, Filip Belányi.

Obrancovia: Ivan Ďatelinka, Frank Hora, Patrik Bačik, Patrik Luža, Matúš Holenda, Branislav Pavúk, Connor McCarthy, Boris Žabka, Bode Wilde.

Útočníci: Carter Turnbull, Matt Wilkins, Marcus Vela, Andrej Bíreš, Rastislav Gašpar, Tomáš Matoušek, Dominik Sojka, Andreas Štrauch, Matej Macek, Roman Žitný, Roman Faith, Adam Stránský, Ján Petriska.