Hokejisti Banskej Bystrice odohrali deň po úspešnom vstupe do štvrťfinálovej série proti Spišskej Novej Vsi druhý domáci zápas. Duel sa zrejme aj vzhľadom na zranenie Troocka z úvodného merania síl niesol vo veľmi nervóznom duchu, keď prvé vášne vzplanuli ešte počas rozcvičky.

Zatiaľ čo najlepší strelec Banskobystričanov s najväčšou pravdepodobnosťou vo zvyšku série nenastúpi, v drese hostí sa objavil kanadský útočník Nellis, ktorý mal na svedomí faul na Troocka a práve tento fakt nenechával „baranov“ chladnými. Úvodné vylúčenia na oboch stranách sa zaobišli bez gólového potrestania, no to už neplatilo v prípade faulu Urbáneka z konca 9. minúty, ktorý potrestal po necelej minúte početnej výhody Réway – 0:1. V 13. minúte zaúradoval spomínaný Nellis, ktorý prenikol s pukom po ľavej strane až do pásma súpera a nechytateľnou strelou prekonal Sedláčka – 0:2. V 16. minúte prišlo prísne vylúčenie Kontosa a hostia opäť potvrdili svoje kvality v presilovke, keď Kerbashian gólovou prihrávkou vyzval na zakončenie Vandasa – 0:3. Tento moment znervóznil aj hlavného kormidelníka domácich Douga Sheddena, ktorý za nešportové gesto smerom k rozhodcom opäť oslabil svoj tím. Aj tento moment podpílil konár pod banskobystrickými hokejistami, keďže inkasovali aj štvrtýkrát, o čo sa postaral Kerbashian – 0:4.

Od druhej tretiny sa postavil medzi tri žrde Belányi a už po 42 sekundách dostali jeho spoluhráči k dispozícii presilovú hru. Tá však ostala nevyužitá a aj naďalej sa hralo pomerne tvrdo, lenže prakticky počas celej prostrednej časti bez výraznejších príležitostí. V 38. minúte sa opäť menilo skóre zápasu a opäť v prospech Spišiakov, keď nahodenie Grocha dokázal úspešne tečovať LaPorte, ktorý zvyšoval už na rozdiel piatich gólov – 0:5. Aj v záverečnej minúte vzplanuli vášne banskobystrických tribún, keď sa na trestnej lavici ocitol Bíreš a pár sekúnd pred koncom prišlo k vzájomnému vylúčeniu Tamášiho s LaPortem.

V 42. minúte prišlo nepochopiteľné vylúčenie Koja, po ktorom prišli aj ďalšie tresty, no tentokrát pre hosťujúceho Majdana a krátko na to aj pre Vandasa. Banskobystričania sa tak nakrátko ocitli v početnej výhode, čo takmer využil na zníženie Kabáča, ktorému chýbali centimetre, aby dopravil puk do siete. V 45. minúte putoval na trestnú lavicu Tamáši, no domáci pokračovali v snahe potešiť svojich priaznivcov aspoň jedným gólom, ktorý mal na hokejke Šoltés. Na začiatku 46. minúty to prehnal s dôrazom Bíreš, pre ktorého stretnutie predčasne skončilo a spišskonovoveskí hráči dostali k dispozícii päťminútovú presilovku. Počas nej sa im podarilo aj šiestykrát rozvlniť sieť, keď Réway našiel Valacha a ten tvrdou „delovkou“ upratal puk do siete – 0:6.

Hokejistom Banskej Bystrice aj naďalej tiekli nervy a v 52. minúte putoval predčasne pod sprchy aj fínsky obranca Kojo, čo vyústilo v ďalšiu päť minút trvajúcu presilovku pre hostí. Tým tieto momenty samozrejme vyhovovali a už sa zbesilým spôsobom netlačili do ofenzívy, dobrú šancu však mal v 56. minúte Nellis. Vo zvyšku zápasu sa už nič zásadné neudialo, a tak si hráči Spišskej Novej Vsi odvážajú spod Urpína mimoriadne cenné víťazstvo, po ktorom sa séria presunie k súperom banskobystrických hráčov.

Povedali o zápase

Vlastimil Wojnar, tréner Spišskej Novej Vsi: „Z našej strany výborne takticky a to, čo sme si povedali, sme do bodky splnili plus sme k tomu pridali výborné presilovky. Som rád, že sme narozdiel od súpera udržali nervy na uzde. Vďaka tomu sme tu dnes zvíťazili. Naši hráči budú asi v poriadku, ale toto som dlho nevideli, čo dnes predviedli domáci. Klobúk dolu pred našimi hráčmi, že sme sa udržali a nenechali sme sa vyprovokovať. Ale naozaj, tie hity, to patrí do deväťdesiatych rokov v NHL možno, ale tu naozaj nie.“

Alex Tamáši, útočník Banskej Bystrice: „Myslím si, že bola tam na začiatku zbytočná premotivovanosť, mali sme viacerí krvavé oči, čo sa nevypláca. Mali sme možno viac hrať hokej a potom možno podľa výsledku tie krvavé oči, ale ako som povedal, zbytočná premotivovanosť. Chceli sme dať Spišskej nejaký odkaz, že to nebude vôbec ľahké s nami. Musíme sa teraz lepšie nastaviť na vonkajší zápas a v ideálnom prípade vyhrať obidva.“

Dávid Šoltés. útočník Banskej Bystrice: „Myslím, že sa rozhodlo v prvej tretine, zle sme vstúpili do zápasu. Vieme, že Spišská má dobré presilovky, využili to. Škoda toho, určite sa musíme poučiť. Dostali sme rýchle góly, mali veľa presiloviek a potom sme museli zmeniť štýl hry, ale určite sa porozprávame a pôjdeme s niečím iným do Spišskej. Nič sa nedá robiť, myslím si, že sme dosť vyrovnané tímy. Dnes odohrali oveľa lepší zápas ako my, musíme byť v Spišskej viac koncentrovaní. Dnes to bolo tým začiatkom, urobili sme dosť zbytočných faulov a to nás rozhodilo.“

Martin Réway, útočník Spišskej Novej Vsi: „Dôležité víťazstvo pre nás, pre psychiku. Ak sa nemýlim, je to prvé víťazstvo proti nim v sezóne a určite nám to dodá sebavedomia. Som rád za to (svoj výkon), ale hlavne, že som mohol pomôcť tímu. Každý má nejakú rolu a každý si ju dnes splnil, takže som veľmi rád. Play-off je úplne nová súťaž, včera odohrali dobrý zápas, ale dnes to bolo vyhrotené a možno to hralo trochu v náš prospech. Nebolo to nič, čo by sme nečakali. Dúfam, že Branden (Troock) bude v poriadku, ja osobne chcem hrať proti najlepším hráčom, nech sa môžeme porovnávať a aj pre fanúšikov by bolo dobré, ak by sa vrátil ešte túto sériu.“

Doug Shedden, hlavný tréner Banskej Bystrice: Jeho vyjadrenia nájdete v samostatnom článku s odkazom nižšie.

Tipos extraliga – štvrťfinále play-off – 2. zápas – štvrtok 16.03.2023, 18.00 h – Tipsport Aréna

HC ’05 Banská Bystrica – HK GROTTO Spišská Nová Ves 0:6 (0:4, 0:1, 0:1)

stav série: 1:1

Góly: 10. Réway (Kerbashian, Vandas), 13. Nellis (Réway, Romaňák), 16. Vandas (Kerbashian, Réway), 18. Kerbashian, 38. La Porte (Groch), 46. J. Valach (Réway, La Porte). Rozhodovali: Žák, Výleta – Junek, M. Orolín, vylúčení: 9:8 na 2 min, navyše Bíreš a Kojo (obaja B. Bystrica): 5 + DKZ za vrazenie na mantinel, presilovky: 0:4, oslabenia: 0:0. Diváci: 2263

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Sedláček (21. Belányi) – Bačik, Luža, Ryczek, Kojo, Cormier, Ďatelinka – Kabáč, Kontos, Watling – Jendek, Tamáši, Šoltés – Sukeľ, Bíreš, Urbánek – Bača, Sojka, Gabor

Zostava HK GROTTO Spišská Nová Ves: Melicherčík (Surák) – Ouellet-Beaudry, Romaňák, Ališauskas, Malina, Valach, Ulander, Groch – Rapáč, Bortňák, Vandas – Verbeek, Kerbashian, Majdan – LaPorte, Nellis, Réway – Belluš, Vartovník, Džugan

Tretí duel štvrťfinálovej série je na programe v nedeľu 19. marca, kedy sa hokejisti Banskej Bystrice predstavia na ľade Spišskej Novej Vsi. Úvodné buly je na programe o 17. hodine.