Pre hokejistov Banskej Bystrice odštartovala ich púť vo vyraďovacej časti hokejovej Tipos extraligy a vo štvrťfinále sa im postavia do cesty hokejisti Spišskej Novej Vsi. V otváracom zápase, ktorý sa odohral na ľade „baranov“ sa zrodila tesná výhra domácich, ktorú zariadil v záverečnej časti Troock. Kanadský útočník však napokon po nešetrnom zákroku Nellisa duel predčasne opustil a následne putoval do nemocnice…

Na prvú vážnejšiu príležitosť sa čakalo do začiatku 3. minúty, kedy si Urbánek pekne vymenil puk so Sukeľom, no prvý menovaný trafil iba do pripraveného Melicherčíka, ktorý adekvátnym spôsobom zmenšil strelecký uhol. Na konci tej istej minúty putoval na trestnú lavicu hosťujúci Vartovník a ponúknutú presilovku „barani“ pretavili v úvodný gól. O ten sa v 5. minúte postaral Urbánek, ktorý dokázal tečovať pokus z hokejky Šoltésa – 1:0. V 11. minúte sa po strele spišskonovoveského LaPorteho ozvala konštrukcia Sedláčkovej brány a krátko na to oslabil domáci tím Ďatelinka. Spišiaci odpovedali na gól Bystrice rovnakou mincou, v početnej výhode Réway našiel krížnou prihrávkou Kerbashiana, ktorý strelou z prvej vyrovnával na 1:1. Banskobystričania vykazovali snahu strhnúť vedenie na svoju stranu, dvakrát sa ocitli v dobrých príležitostiach, no „rysy“ podržal brankár Melicherčík a do kabín sa tak odchádzalo za vyrovnaného stavu.

V prostrednej časti sa obraz hry veľmi nezmenil. Duel pripomínal typický play-off zápas, pri ktorom sa ani jeden z celkov nechcel dopustiť vážnejšej chyby a ani jeden z celkov nedával svojmu súperovi príliš veľa času nazvyš. Aj napriek tomu stačili hráčom Banskej Bystrice necelé dve minúty, aby opäť išli do vedenia. Stalo sa tak zásluhou Watlinga, ktorý prenechal puk Ryczekovi a americký zadák v službách „baranov“ strelou švihom prekonal bezmocného brankára hostí – 2:1. Zhruba v polovici stretnutia zaúradoval Tamáši a jeho korčuliarske schopnosti, keď sa po pravej strane predral až do zakončenia, lenže v poslednom momente pocítil náraz zozadu. Podobným štýlom sa prezentoval v 33. minúte Kerbashian, ktorý prešiel popri Ďatelinkovi, následne si však vylámal zuby na Sedláčkovi. Český gólman v drese Banskej Bystrice však pred odchodom do kabín inkasoval druhýkrát v stretnutí, v presilovej hre sa odhodlal k strele Romaňák a jeho pokus tečoval do siete Vartovník – 2:2.

Banskobystričania mali aktívny vstup aj do tretieho dejstva, najprv sa Troock snažil doraziť strelu Ryczeka a krátko na to prišla pomerne nebezpečná dorážka Bíreša po strele Sukeľa z ľavej strany. Medzitým ešte zaujalo nahodenie LaPorteho a snaha Nellisa, ktorý chcel uplatniť dôraz pred Sedláčkom, obrana domácich si s tým však poradila. Sedláček sa musel mať na pozore aj pri zakončení Malinu zo 45. minúty, keď obranca hostí ostal nikým nekrytý na vrchole pravého kruhu.

Hráči Banskej Bystrice napokon predsa len tretíkrát v zápase rozjasali tribúny, postaral sa o to ich tradičný strelec Troock, ktorému nabíjal spoza brány Kontos – 3:2. Necelú minútu po góle putoval na trestnú lavicu hosťujúci Ulander, a hoci Spišská Nová Ves oslabenie ustála, krátko pred návratom fínskeho obrancu na ľadovú plochu Nellis atakoval Troocka a bol z toho trest do konca stretnutia a následná päťminútová početná výhoda. Počas nej zakončoval zo sľubnej pozície Ďatelinka a nádejný pokus vyslal aj Šoltés, proti ktorému však pohotovo zasiahol Melicherčík. „Barani“ však dlhú presilovku nevyužili na gólovú poistku a v závere zápasu sa tak triasli o tesne víťazstvo, keď museli čeliť ďalšiemu oslabeniu. Tieto momenty využili hostia na vabank v podobe hry v šestici, no Banskobystričania obetavo bránili a napokon doviedli duel do víťazného konca.

Povedali o zápase

Michal Kabáč, útočník Banskej Bystrice: „Bolesť je veľká, no ale o tom je to play-off. Keď to nebolí, tak to nepríde a aj tréner nám prízvukoval, že v play-off ide o obetu a za tú výhru sa to oplatilo. Ďuro Valach tam má na mňa asi zasadnuté (úsmev), ale ako som už vravel, každý máme rolu v tíme a toto je tá moja. Snažím sa vždy blokovať strely, keď sa to dá. Tempo bolo vysoké, Spišská hrala veľmi dobre, to treba uznať. Myslím, že to bolo dosť vyrovnané a chvalabohu sme boli o ten gól šťastnejší a vyhrávame v sérii 1:0. Určite na nás vybehli, tiež chceli na tom malom ihrisku vyvinúť na nás tlak, ale hlavne majú dobré presilovky. Dali nám v nich dva góly, na to si musíme dať pozor, lepšie to pozrieť, aby sme to vedeli ubrániť a každopádne menej faulov. Majú tam hráčov, ktorí vedia vymyslieť tú prihrávku. Či už Réway alebo Kerbashian to majú v ruke, takže na to si musíme dať pozor a eliminovať to.“

Vlastimil Wojnar, tréner Spišskej Novej Vsi: „Myslím, že divákom sa to muselo páčiť, malo to náboj a nasadenie. Z našej strany tam boli lepšie aj horšie veci, my sa z toho musíme poučiť. Verím, že zajtra s čistou hlavou vybojujeme víťazstvo. Čo sa týka lepších stránok, určite to boli presilové hry a ubránené oslabenia. Hrali sme veľa oslabení, už ani neviem presne koľko. Ubránili sme to však dobre, no rozhodla jedna strela v tretej tretine, ktorá to prevážila na bystrickú stranu. Verím, že tá séria ešte bude dlhá. Zákrok Nellisa som vôbec nevidel, bolo to pri našej striedačke. Asi to faul bol, keď to vyhodnotili na päť plus dokonca, takže asi to bolo zbytočné. Nás zas nie je toľko, aby sme si mohli dovoliť hrať tú sériu bez 2-3 hráčov. Uvidíme, aký bude verdikt a dúfam, že súper je v poriadku. Na noc ostávame tu, ráno máme rozkorčuľovanie a potom normálne predzápasový program.“

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Bol to náročný boj z oboch strán. Veľmi ťažko sa však sledovalo, akým spôsobom nám narazili na mantinel nášho najlepšieho strelca, o ktorého sme následne prišli. Trochu to vzalo radosť z víťazstva, no dúfame, že sa liga na to pozrie. Sledoval som veľa zápasov predkola play-off a rozhodcovia v nich udeľovali dosť trestov do konca zápasu. Keď zrania hráča, ktorý následne nie je schopný pokračovať, musí sa to na tejto úrovni riešiť, takže uvidíme ako sa k tomu vedenie súťaže postaví. Ešte počas stretnutia musel ísť (Troock) do nemocnice… Čo sa týka našej hry v oslabení, po pravde si myslím, že bola vynikajúca. Spišská mala aj trochu šťastia, že dala v presilovke oba góly, jeden prišiel tesne pred koncom a bol to teč strely, ktorá mierila vysoko. Súper hral dobre, tvrdo, bol to typický play-off zápas. Rozhodne to ani pre jeden z tímov nebude ľahká séria. Čo sa týka Kabáča, jeho obetavosť je nereálna. Momentálne má sáčky s ľadom po celých nohách, no vyplýva to z toho, aká osobnosť je. Možno nie je najtalentovanejší, ale je to tvrďák a v mojich očiach je jednoznačne hráčom zápasu.“

Jakub Sedláček, brankár Banskej Bystrice: „Pre mňa to bol veľmi ťažký zápas, dlho som nechytal a bolo to vidieť od prvej minúty, takže bol to boj sám so sebou, najmä v kondičke. Musím sa do toho čím skôr dostať. Myslím si, že sme mali viac striel a hrali sme lepšie. Škoda, že sme dostali tie dva góly, ale zaplať pánboh. Pri prvom góle to zahrali dobre, pri druhom sme to zahrali systémovo zle, boli sme rozlietaní. Musíme si to pozrieť na videu a do zajtra sa v tom zlepšiť, ich presilové hry sú asi najväčšou zbraňou súpera. Boli sme však o trochu lepší, hrali sme dobrý hokej. Na prvý zápas to však bolo dobré.“

Lukáš Vartovník, útočník Spišskej Novej Vsi: „Bol to náročný zápas, aspoň sme si odskúšali ako je na nás súper pripravený. Zistili sme, že môžeme s nimi hrať dobrý hokej, len sa musíme vyvarovať tých oslabení. Veľa faulov sme porobili, čo nás stálo veľa síl. Musíme sa pripraviť najmä v hlavách a hrať tie súboje čistejšie. Play-off je stále iná liga, každý hrá naplno, každý dáva do každého striedania sto percent. Vyhrá ten, kto urobí menej chýb. My sme dostali tri góly, ale máme hlavy hore a už teraz sa pripravujeme na ďalší zápas. Oslabenia stále berú veľa síl a niektorí hráči sú viac vyťaženejší a potom chýbali sily, keď sme hrali bez brankára. Súper vyhral, ideme ďalej.“

Tipos extraliga – štvrťfinále play-off – 1. zápas – streda 15.03.2023, 18.30 h – Tipsport Aréna

HC ’05 Banská Bystrica – HK GROTTO Spišská Nová Ves 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Góly: 5. Urbánek (Šoltés, Bíreš), 22. Ryczek (Watling, Kontos), 46. Troock (Kontos) – 13. Kerbashian (Réway, Valach), 39. Vartovník (Romaňák, Réway). Rozhodovali: Baluška, Crman – Jurčiak, Klejna, vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše Nellis (Sp. N. Ves) 5 + DKZ za vrazenie na mantinel, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Diváci: 2254.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Sedláček (Belányi) – Luža, Bačik, Kojo, Ryczek, Ďatelinka, Cormier – Troock, Kontos, Watling – Šoltés, Tamáši, Jendek – Urbánek, Bíreš, Sukeľ – Gabor, Sojka, Kabáč

Zostava HK GROTTO Spišská Nová Ves: Melicherčík (Surák) – Ouellet-Beaudry, Romaňák, Ališauskas, Malina, Valach, Ulander, Groch – Rapáč, Bortňák, Vandas – Verbeek, Kerbashian, Majdan – LaPorte, Nellis, Réway – Belluš, Vartovník, Džugan

Druhý štvrťfinálový zápas čaká „baranov“ už vo štvrtok 16. marca a opäť to bude v domácom prostredí, tentokrát však so začiatkom o 18.00 h.