Najvyššia hokejová súťaž pokračovala svojím 30. kolom a do Banskej Bystrice zavítali hráči Liptovského Mikuláša. „Barani“ v tomto stretnutí mohli potvrdiť dobrú formu, čo sa im po pôvodne vďaka skvelej prvej tretine darilo, keď viedli trojgólovým rozdielom. Ani ten im však napokon nestačil na to, aby doviedli duel do víťazného konca.

Otvárací gól prišiel už v 4. minúte, udialo sa tak po zakončení Ďatelinku od modrej čiary a následnom gólovom teči Jendeka – 1:0. Krátko na to skúšal rovnakým spôsobom prekonať Valenta aj Troock, puk však preletel tesne vedľa ľavej tyčky. V 9. minúte prišlo črtajúce sa prečíslenie hostí, ktoré však v poslednom momente prekazil vracajúci sa Výhonský. V 13. minúte videli diváci najprv kontru Bíreša so Sukeľom, následne sa k puku medzi kruhmi dostal Gašpar a hoci Valent zmenšil strelecký uhol čo to len išlo, banskobystrický útočník mieril nechytateľne – 2:0. Necelé tri minúty pred koncom tretiny zakončoval z dobrej pozície Saari, no Sedláček betónom puk vyrazil a ostával aj naďalej neprekonaný. V samotnom závere spustil kolotoč prvý útok „baranov“, Troock našiel dlhou prihrávkou pred bránou Kontosa, ktorý bekendovým blafákom prekonal bezradného Valenta – 3:0.

Domáci prežili v prostrednej časti hry oslabenie po vylúčení Frídela, lenže následne sa „vkradlo“ do ich hry uspokojenie s výsledkom a Liptáci sa začínali dostávať do hry. Už v 29. minúte pohrozil Diakov, ktorý minul z dobrej pozície, no v polovici zápasu prišlo zníženie. K odrazenému puku sa dostal Saari a fínsky útočník pred Sedláčkom nezaváhal – 3:1. V 34. minúte prišiel kontaktný gól hostí, obranca Ventelä dostal trestuhodne veľa priestoru, čo využil na presný zásah – 3:2. Mikulášania sa ocitali na koni a momentum bolo na ich strane, čo vyústilo v ďalšiu dobrú pasáž hry v útočnom pásme „baranov“. Mezovský posunul puk na pravú stranu, odkiaľ z prvej zakončoval Ventelä, ktorý z ostrého uhla namieril ponad Sedláčkovo rameno a bolo vyrovnané – 3:3. V závere druhej tretiny putoval predčasne pod sprchy domáci kapitán Ďatelinka, ktorý tvrdo atakoval Diakova a po preskúmaní celej situácie rozhodcami skúsený obranca v stretnutí dohral.

Hostia si do tretej časti hry preniesli väčšiu porciu ich päťminútovej presilovky, navyše v 42. minúte sa nechal vylúčiť aj Výhonský a Liptáci hrali početnú výhodu o dvoch hráčov. Tú sa im podarilo zúžitkovať, keď Saari zakončoval z tesnej blízkosti a strelou pod brvno nedal brankárovi domácich šancu – 3:4. V 44. minúte nastal kuriózny moment, málokedy sa totiž stane, že obaja kapitáni duel nedohrajú. Hosťujúci Kriška atakoval kolenom Jendeka, za čo si vyslúžil trest do konca stretnutia. Keďže na strane domácich oplácal tento faul Kojo, jeho spoluhráči mali k dispozícii iba skrátenú presilovku. Ihneď po jej začiatku mohol vyrovnať Urbánek, ktorý zakončoval spomedzi kruhov.

Na začiatku 53. minúty posielal puk na bránu Bača a jeho pokus skončil až na konštrukcii Valentovej brány, individuálne sa potom nepresadil Troock a po ňom ani Watling s Kontosom. V 56. minúte sa v skvelej pozícii ocitol Bačik, lenže napálil puk iba do hosťujúceho brankára. Necelé tri minúty pred koncom prišla aj črtajúca sa šanca Vankúša, ktorý usmerňoval puk z ľavej strany a krátko na to si Banskobystričania vzali oddychový čas. Tento moment využili okrem taktickej porady aj na odvolanie brankára, čo sa im napokon stalo osudným. Do zakončenia sa totiž predral hosťujúci Vankúš, no pri svojom pokuse bol atakovaný a rozhodcovia avizovali technický gól – 3:5. Týmto výsledkom sa zápas skončil a nič na tom nezmenila ani presilovka po faule na Tamášiho a následná hra šiestich proti štyrom. Hráči HC ’05 po prehre proti Liptovskému Mikulášu prišli o svoju sériu štyroch výhier v rade.

Ján Brejčák, obranca Banskej Bystrice: „Určite som si návrat predstavoval inak. Prvá tretina bola vynikajúca, v druhej tretine sme z nepochopiteľných situácii vypli nohy a dostali sme tri góly, takže sami sme si prehrali zápas. Hrá sa celých šesťdesiat minút. Po zranení v Nórsku som si povedal, že hokej nechcem riešiť a prešli dva mesiace a ozvala sa mi Banská Bystrica a ešte nejaké tímy zo Slovenska. Našťastie bývam v Banskej Bystrici, takže som si vybral jednoducho.“

Rastislav Gašpar, útočník Banskej Bystrice: „To neviem ani ja (čo sa stalo za stavu 3:0), ale nemôžeme takto hrať. To je neprípustné, prvú tretinu sme im nedali nič, začali sme vymýšľať, komplikovať si to a dostali sme góly. Nemôžme takto hrať. Už sme potom chceli doháňať a už sme si to trošku sami urazili naším prístupom.“

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Musíte hrať celých šesťdesiat minút, štyridsať je málo. Treba súperovi uznať, že v druhej tretine sa vrátili do zápasu a tvrdo pracovali, zatiaľ čo naši hráči strácali puky a začali vymýšľať, mysliac si, že budú mať dnes po dva góly a dve asistencie, miesto toho, aby mysleli na tri body pre tím. Niektorí začali premýšľať viac ako jednotlivci, než ako tím a takto to jednoducho nejde. V tretej tretine sme sa snažili a zabojovali sme, lenže ich brankár mal viacero svetlých chvíľ. Som trochu nahnevaný.“

Martin Hrnčár, asistent trénera Liptovského Mikuláša: „Úvod patril súperovi z Bystrice, mali aktívni pohyb. Vedeli sme, že v ich zostave majú fyzicky silovo disponovaných hráčov. Bolo to aj cítiť, či v predbránkovom priestore, či v rohoch v súbojoch. Nevedeli sme sa presadiť, mali sme málo striel. Súper bol výrazne aktívnejší, súper išiel do vedenia 3:0 po našich chybách, ale jednoducho zaslúžene. Druhá tretina – presný opak. Chalani začali zrýchľovať hru, začali tie puky posúvať, začali sme preťažovať súperovu obranu práve tou jednoduchosťou pri prechode modrej čiary a jednoduche sme ten zápas zvrátili naspäť. Posledná tretina, tam nám pomohla tá presilovka, využili sme ju, dali sme góly. Záver, či už gól v powerplay alebo výborná práca toho tímu, ktorý tu je – obetavosť, bloky, komunikácia, Mišo Valent, jednoducho symbióza celého tímu. Sme radi, že sme sa dokázali z 3:0 po prvej tretine vrátiť a ten zápas dotiahnuť do víťazného konca.“

Tipos extraliga – 30. kolo – utorok 17.01.2023 – Tipsport Aréna

HC ’05 Banská Bystrica – MHk 32 Liptovský Mikuláš 3:5 (3:0, 0:3, 0:2)

Góly: 4. D. Jendek (Ďatelinka, Tamáši), 13. R. Gašpar, 20. Kontos (Troock, Watling) – 30. Saari (Diakov, Karsums), 34. Ventelä (Vähätalo, Karsums), 36. Ventelä (Mezovský, Walega), 43. Saari (Štrauch, Karsums), 59. Vankúš. Rozhodovali: Baluška, Výleta – D. Konc ml., Klejna, vylúčení na dve min: 5:2, vyššie tresty: 38. Ďatelinka 5+DKZ za vrazenie na mantinel – 44. Kriška 5+DKZ za faul kolenom, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Diváci: 1730.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Sedláček (Belányi) – Bačik, Luža, Brejčák, Ďatelinka (C), Bača, Kojo, Frídel – Troock, Kontos, Watling – Sukeľ, Bíreš, Gašpar – Jendek, Tamáši, Výhonský – Kabáč, Urbánek, Gabor

Zostava MHk 32 Liptovský Mikuláš: Valent (Kozel) – Ventelä, Mezovský, Diakov, Pavúk, Hudec, Novajovský, Kapičák – Handlovský, Walega, Kriška (C) – Kuru, Saari, Karsums – Uhrík, Vähätalo, Michalík – Štrauch, Šmída, Vankúš

12 HC MV TRANSPORT Prešov 33 6 4 0 4 19 82:117 30

Najbližšie stretnutie čaká zverencov trénera Sheddena už v piatok 20. januára. V rámci 31. kola odohrajú duel na novozámockom ľade, úvodné buly je na programe o 18.00 h.