Hokejisti HC’05 iClinic Banská Bystrica nastúpili po prvýkrát v rámci Champions Hockey League na domácom ľade, kde vyzvali EHC Red Bull Mníchov. Súboj s nemeckým mužstvom dotiahli až do samostatných nájazdov, v ktorých boli domáci hokejisti úspešnejší a zaknihovali tak prvé víťazstvo v hokejovej Lige majstrov.

Skóre zápasu sa prvýkrát menilo už v 1. minúte. Narodeninový oslávenec Joona Jääskeläinen vypichol puk a Bystričania sa rútili do prečíslenia troch proti jednému. Fínsky útočník posunul puk spätne na Mareka Slováka a bývalý hráč Nitry potešil fanúšikov Banskej Bystrice gólovou strelou, ktorou poslal baranov do vedenia. Hostia z Mníchova vyrovnali už 5. minúte keď Voakes poslal diagonálnu prihrávku od rohu ihriska až do priestoru medzi kruhmi, kde stál Mauer, ktorý presnou strelou prekonal Beskorowaneho. O dve minúty na to už išli Mníchovčania do vedenia, keď Lamper stratil puk pri svojej striedačke, ten sa dostal na Gogullu, ktorý korčuloval sám na domáceho brankára a svoju šancu premenil. Gólová erupcia pokračovala v 9. minúte. Hosťujúci obrancovia aj vďaka dobrému napádaniu Gabora stratili puk, ku ktorému sa dostal Michal Kabáč a presnou strelou do horného rohu brány vyrovnal stav stretnutia. V druhej polovici prvej tretiny už gól nepadol a mužstvá tak išli do šatní za vyrovnaného stavu 2:2.

V úvodných minútach druhého dejstva si viac streleckých príležitostí vypracovali červení býci z Mníchova, ale prvú obrovskú príležitosť si v 9. minúte vybojovali barani. Najprv pekne zakombinovali hostia, gól však nestrelili a pri pobyte v útočnom pásme stratili nepresnou prihrávkou puk, ktorý zachytil Patrik Lamper, naštartoval svoje motory a natlačil sa pred brankára, ktorého však neprekonal. Práve po chybách v rozhohrávke súpera sa barani dostávali k strelám a jednu z nich poslal z dobrej pozície len tesne vedľa ľavej žrde Jääskeläinen. Stúpajúcu aktivitu Banskobystričanov pribrzdilo vylúčenie Dávida Šoltésa za podrazenie, ale domáci hokejisti dokázali oslabenie ubrániť. Najväčšiu šancu hostí v druhej tretine videli diváci v 25. minúte, keď sa pred bránou ocitol Parlett, ale jeho strelu dokázal skvleým zákrokom Beskorowany zneškodniť. V závere druhej tretiny sa domáca striedačka už po druhýkrát v zápase dopustila zlého striedania a na ľade sa ocitlo príliš veľa červených dresov, čo prinieslo tretiu presilovku pre Nemecký celok. Gól však už nepadol a mužstvá tak v prostrednom dejstve gólovo nenadviazali na úvodnú tretinu.

V samom závere druhej tretiny sa nedovoleného zákroku dopustil aj Martin Nemčík a barani tak na úvodné buly tretej tretiny vykorčuľovali len v trojici. Oslabenie o dvoch mužov však domáci hokejisti na veľkú radosť domácich tribún ubránili. V pokračujúcej presilovke o jedného hráča síce Abelthauser prudkou strelou od modrej čiary rozvlnil sieť, ale gól pre postavenie útočiaceho hráča v bránkovisku neplatil. Nedisciplinovanosť hráčov HC’05 však pokračovala a pre podrazenie Tomáša Hrnku sa v plnom počte hralo len niekoľko sekúnd. V ďalšom oslabení skvele vypichol puk Patrik Lamper, ktorý znova ukázal svoje rýchle nohy a jeho samostatný nájazd zakončil až nedovoleným podrazením hosťujúci vracajúci sa hráč a hlavný rozhodca nariadil trestné strieľanie. O jeho exekúciu sa postaral Jordan Hickmott, ale jeho strelu mierenú medzi betóny dokázal Reich vyraziť betónom. V 12. minúte tretej tretiny sa domáci dočkali prvej presilovej hry, ale v početnej prevahe sa nedokázali výraznejšie presadiť. V 58. minúte zrazil Southornovu strelu Bourque a rútil sa sám na Beskorowaneho, ktorý strelu hosťujúceho útočníka zneškodnil skvelým zákrokom.

Predĺženie hrané systémom troch proti trom prinieslo viaceré prečíslenia a najväčšiu šancu baranov mala na svedomí dvojica Šoltés – Jääskeläinen. Druhý menovaný bol počas celého zápasu aktívny a výborne reprezentoval fínsku korčuliarsku školu, čo potvrdil aj v predĺžení, keď ustál dva súboje, ktoré boli podľa rozhodcov zo strany nemeckých hráčov v poriadku a dostal sa až pred Reicha, ktorého však neprekonal. V predĺžení gól nepadol a rozhodovalo sa až v samostatných nájazdoch. V nich sa najprv za hostí presadil Gogulla, následne vyrovnával Marek Slovák a o prvej výhre baranov rozhodol po krásnom vymiešaní Reicha Marek Bartánus.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – EHC Red Bull Mníchov 3:2 sn (2:2, 0:0, 0:0 – 0:0, 2:1)

Góly a asistencie: 1. M. Slovák (Jääskeläinen), 9. Kabáč (Gabor), rozh. nájazd: Bartánus – 5. Mauer (Voakes), 7. Gogulla

Zostava HC’05 iClinic Banská Bystrica: Beskorowany (Gajan) – Southorn, Mihalik, Ďatelinka, Nemčík, Biro, Martinelli, Räsänen – Jääskeläinen, Hickmott, Šoltés – Lamper, M. Slovák, Hrnka – T. Varga, Tamáši, Bartánus – Róth, Gabor, Kabáč

Zostava EHC Red Bull Mníchov: Reich (Aus den Birken) – Aulie, D. Boyle, Bodnarchuk, Parlett, Zitterbart, Abelthauser, Daubner, Quaas – Gogulla, Hager, Ehliz – Kastner, Voakes, Mauer – Peterka, M. Christensen, Schutz – C. Bourque, D. Roy, Parkes

Hokejisti HC’05 iClinic Banská Bystrica sa najbližšie predstavia na domácom ľade v sobotu 7. septembra, keď vyzvú švédsky tím Färjestad BK.