Aj keď Dni mesta bývajú v Banskej Bystrici spravidla súčasťou Radvanského jarmoku, po päťročnej prestávke sa samospráva opäť rozhodla odčleniť mestské oslavy, a otvoriť tak tohtoročné kultúrne leto.

Program na Námestí SNP odštartoval krátko po poludní, keď tam rozpálili hutnícku pec, otvorili hámor kováčov, banícku klopačku či pracovisko banského povrazníka a stánky šperkárov. K dispozícii verejnosti bola aj trinásť metrov dlhá a rovnako široká obria šachovnica. Miestne kultúrne inštitúcie prezentovali v stánkoch svoju činnosť a pridali sa aj viaceré reštaurácie na námestí, ktoré pripravili špeciálne menu v rámci akcie Ako chutí Banská Bystrica.

Akcie mimo pódia doplnil aj kultúrny program. Pripravený bol napríklad malý kurz animácie s Bábkovým divadlom na Rázcestí, predstavili sa tiež tanečníci školy flamenca tanečnej školy Janette Fáberovej.

Pripravené bolo aj špeciálne divadelné predstavenie, ktoré divákov previedlo slovenskou históriou a Divadlo Štúdio tanca sa predstavilo vystúpením priamo na spomínanej veľkej šachovnici. Vo večernom programe sa potom predstavili bystrickí hudobníci hrajúci piesne Karola Duchoňa či chorvátsky spevák Goran Karan spolu s Petrom Stašákom.

Program pokračuje v sobotu od 12-tej hodiny vystúpením mladých talentov Konzervatória J. L. Bellu, od 14-tej hodiny je na programe komentovaná prehliadka historických objektov na Námestí SNP. No a sériu podujatí v centre mesta uzavrie súťaž Euroligy silných mužov. Počas víkendu sa však v Banskej Bystrici a okolí koná ešte aj množstvo ďalších podujatí, prehľad ktorých nájdete v našich tipoch na víkend.