Banskú Bystricu a jej významné budovy v netradičnom svetle mohli vidieť Banskobystričania a návštevníci mesta v uplynulý piatok a sobotu po zotmení.

Festival svetla a tiena, videomapping, laserova show, Banska Bystrica 2015 | BBonline.sk, ZVonline.skPri príležitosti medzinárodného roku svetla a technológií založených na svetle sa v meste pod Urpínom uskutočnil Festival svetla a tieňa. Mesto Banská Bystrica, Občianske združenia Kultúrne Slovensko a TRAKT sa spolu s ďalšími organizáciami postarali o nevšedný zážitok, do tvorby ktorého sa zapojili napríklad aj študenti tunajšej Akadémie umení.

Po prvom piatkovom dni festivalu, kedy ešte organizátori ladili niekoľko menších nedostatkov, si mohli návštevníci centra mesta vychutnať od začiatku všetky avizované svetelné atrakcie. Veľký ohlas si vyslúžil napríklad dynamický videomapping doplnený hudbou premietaný na Matejov dom. Premietalo sa ale aj na blízku budovu Praetória či Barbakanu, mestskú vežu, jednu zo stien Múzea SNP či budovu Europa SC.

Hra svetla a tieňa ale opantala aj samotné námestie, laserové show po oba večery do diaľky avizovali, že v Banskej Bystrici sa deje niečo výnimočné. Na budove bývalej školy pri tržnici si zas mohli okoloidúci sami vyskúšať vytvoriť svetelné graffiti. V priestoroch Múzea SNP prebiehali diskusie a premietania o astronómii. A o atmosféru v uliciach sa v duchu tradícií postarali aj Lucky, ktoré z nich vymietli zlo.

Sobotňajšiu atmosféru festivalu približuje naša fotogaléria. V našom staršom článku nájdete aj fotogalériu z piatkového večera.