Pri príležitosti medzinárodného roku svetla a technológií založených na svetle sa aj Banská Bystrica dočkala veľkolepého svetelného festivalu. Festival svetla a tieňa 2015 začal v piatok a pokračovať bude ešte aj v sobotu večer.

Festival svetla a tiena, videomapping, laserova show, Banska Bystrica 2015 | BBonline.sk, ZVonline.skPodujatie odštartovalo krátko po zotmení, keď ho otvoril primátor Ján Nosko a manažérka festivalu Dagmar Rajčanová. Primátor zároveň podvečer predával tradičný charitatívny punč.

Organizátorov najskôr ešte trápili technické problémy, a tak v úvode večera niektoré svetelné atrakcie ešte nefungovali. Neskôr sa ale nedostatky podarilo odstrániť. Okoloidúci si tak mohli pozrieť svetelné a audiovizuálne projekcie, videomappingy, laserovú show viditeľnú z celého mesta, svetelné graffiti, alebo zájsť aj na luminografickú dielňu. Centrom festivalu je jednak Námestie SNP a areál mestského hradu, kde sa premieta na Barbakan, Praetórium, Matejov dom, ale aj blízku bývalú budovu školy pri tržnici. Svetelné atrakcie ale lákajú aj k Múzeu SNP či budovám Europy.

Program festivalu svetla a tieňa pokračuje rovnako v sobotu po zotmení, takže ak ste úchvatnú hru svetiel nestihli v piatok večer, sobota ponúka druhú možnosť.