Síce v menšom, ale po ročnej vynútenej prestávke predsa. Banskobystričania sa po dvoch rokoch vrátili k jarmočným stánkom a užívajú si svoj Radvanský jarmok. Jeho 363. ročník oficiálne otvorili v piatok večer.

Aktuálny ročník jarmoku bol pripravený už minulý rok, mesto ho však muselo zrušiť na poslednú chvíľu. Tentokrát epidemická situácia na Slovensku povolila jeho organizáciu. Kvôli nariadeniam hygienikov i neistote ohľadom možnosti jeho organizácie je však jeho rozsah menší ako v ostatných rokoch.

Prejavilo sa to aj na počte stánkov predajcov a remeselníkov, ktorých je menej než polovica oproti počtu z roku 2019. Návštevníci ich nájdu od Dolnej ulice cez Námestie SNP až po Námestie Štefana Moyzesa.

Radvansky jarmok 2021

Obmedzenia sa týkajú aj kultúrneho programu. Jeho hlavná časť sa koná v areáli Múzea SNP, kde je kvôli nariadeným protiepidemickým opatreniam kontrolovaný maximálny počet návštevníkov. Menšie programy sa konajú aj na nádvorí Radnice či pri Barbakane.

Mesto oficiálne nepovolilo žiadne stánky s občerstvením, ktoré nahrádzajú jarmočnou ponukou aspoň prevádzky reštaurácií na terasách v centre mesta. Rovnako samospráva svoj pozemky neprenajala ani pre zábavné atrakcie a kolotoče, ktoré tak nie sú súčasťou jarmoku. Banskobystričania ich však nájdu na súkromných pozemkoch na parkovisku na Hronskom predmestí.

Jarmočné stánky sa otvorili už v piatok dopoludnia a postupne ich doplnil aj sprievodný kultúrny program Radvanského jarmoku. Pri Barbakane otvorili včelársku dedinku, na nádvorí Radnice sa začal program venovaný ľudovej kultúre Horehronia a na hlavnom pódiu pri Pamätníku SN vystúpil napríklad Folklórny súbor Bystrina, vzdušná akrobatická skupina Vertiog či Poddukelský umelecký ľudový súbor. Práve na tomto mieste po 20-tej jarmok oficiálne otvoril aj primátor Ján Nosko.

Program jarmoku pokračuje aj v sobotu. Vyvrcholí večernými koncertmi od 18-tej hodiny, kedy pri Pamätníku SNP vystúpia kapely Sto Múch, Para a Hrdza. Program však pokračuje aj na ďalších miestach. Stánky remeselníkov a predajcov budú otvorené do 20-tej hodiny.

V nedeľu potom jarmok pokračuje posledným dňom. Stánky budú otvorené od 9.00 do 16.00 h, kedy skončí aj kultúrny program tohtoročného jarmoku.

S organizáciou Radvanského jarmoku súvisia aj viaceré dopravné obmedzenia v centre mesta.