So svojim projektom sa zúčastňujú stredoškolskej odbornej súťaže, ich návrh zaujal aj poslancov mestského zastupiteľstva.

autobosuva stanica studenti_10
Návrh študentov Pavla Tužinského a Ľubomíra Baľáka.

Pavol Tužinský a Ľubomír Baľák, dvaja študenti Spojenej školy – Strednej priemyselnej školy Stavebnej, bodujú na školských odborných súťažiach so svojou víziou autobusovej stanice. Ich projekt postúpil do krajského kola, kde ho bude posudzovať odborná porota. Zatiaľ zaujali minimálne poslancov mestského zastupiteľstva, pred ktorými v utorok prezentovali svoju prácu. “Niečo vás v tej škole naučili. Minimálne snívať,” vyslovil uznanie aj primátor Peter Gogola.

Projekt Tužinského a Baľáka zohľadňuje prítomnosť železničnej stanice a nadväzuje na jej architektonické prvky. Zeleň na streche objektu má stlmiť dopady intenzívnej dopravy v oblasti. Práve odstrašujúci stav stanice bol dôvod, pre ktorý si študenti tento objekt vybrali. „Všetci dobre vieme ako dlho sa tento problém viacmenej nerieši a preto dúfame, že to porotu osloví. Nápady aj návrhy sú, ale peniaze tvoria hlavný problém. Ďalší dôvod je aj to, že by sme radi chceli stimulovať situáciu okolo súčasnej Autobusovej stanice,“ vysvetľuje Pavol Tužinský.

bus stanica rakusania
Projekt rakúskeho developera Jahn Group, ktorý by sa mal začať realizovať tento rok.

Vízia študentov je iba zaujímavou alternatívou k projektu, ktorý predstavil rakúsky investor. Prednosta Miroslav Rybár povedal, že prebieha územné konanie a dlhodobejšie deklaruje, že rekonštrukcia autobusovej stanice je na najlepšej ceste. „So súčasným projektom, ktorý predkladá rakúska firma, sme sa stretli až po celkovom nakonceptovaní a dispozičnom vyriešení nášho projektu. Všimli sme si spoločnú myšlienku spojenia účelu stanice s obchodnou zónou, čo nás potešilo. My sme sa pre túto myšlienku spojenia nechali inšpirovať dokumentárnym filmom o moderných staniciach vo svete. Dispozične vyriešený interiér rakúskeho návrhu som osobne nevidel, čiže neviem celkovo posúdiť ich projekt. Určite by bolo ale pekné, keby sa uskutočnil,“ hovorí Tužinský na margo rakúskeho návrhu.