stavanie maja fico mankaStavanie mája na Námestí SNP bolo v posledných rokoch pod taktovkou vládnej strany Smer-SD. Premiér a neúspešný kandidát na prezidenta Robert Fico ale tentokrát máj postaví na inom mieste.

Zneužívanie tradície na hlavnom banskobystrickom námestí pre politiku, kritizovali v minulých rokoch viacerí Banskobystričania i niektorí mestskí poslanci. Nepozdávalo sa to ani samotnému primátorovi Petrovi Gogolovi. „Všetky takéto akcie by mali byť v budúcnosti zastrešené pod PKO,“ uviedol ešte v roku 2012. Nestalo sa. Mesto zrušilo PKO a minulý rok vyvrcholil aj cirkus okolo stavania májov.

Mesto totiž povolilo v závere apríla postaviť máj na Námestí SNP neskôr neúspešnému kandidátovi na predsedu kraja Ľudovítovi Kaníkovi. O pár dní bol máj spílený, aby mohli svoju zaužívanú tradíciu stavania mája absolvovať aj zástupcovia strany Smer-SD. Kaník potom postavil ďalší máj na parkovisku pri Mestskom úrade.

A014Tento rok už samospráva podobným rošádam predíde. Symbolický strom, ktorý kedysi chlapci stavali pred dom svojim dievčatám a patrí medzi najvýraznejšie symboly jari, totiž tentokrát postavia v rámci podujatia organizovaného mestom. „Nakoľko sa ešte organizačné i kultúrne záležitosti dolaďujú, oficiálne informácie vydáme začiatkom budúceho týždňa,“ uviedla pre BBonline.sk tlačová tajomníčka kancelárie banskobystrického primátora Barbora Winterová.

Tunajší predstavitelia strany Smer-SD ale o svoju každoročnú akciu neprídu. Máj postavia už v pondelok 28. apríla popoludní pred Múzeom SNP. Účasť premiéra Fica nie je avizovaná.