Opäť je tu čas otvárania Banoša. Poľnohospodársku sezónu v Banskobystrickom kraji už túto sobotu otvorí obľúbené podujatie s tradičnou chuťou jari.

Už siedmy rok, takto zjari, sa areál Strednej odbornej školy Pod Banošom mení na veľký farmársky trh s ponukou regionálnych produktov, tradičných remesiel a jedál. Podujatie Tradičná chuť jari – Otváranie Banoša sa teší veľkej obľube a každoročne aj vysokej návštevnosti nielen Banskobystričanov.

Tohto roku, ako uviedol predseda Vidieckeho partnerstva Banskobystrického kraja (ViP BB) Peter Rusnák, sa prihlásilo viac ako sto účastníkov, z toho 46 remeselníkov, 28 farmárov a prvospracovateľov a dvadsať stánkov s jedlom a občerstvením.

„Teší nás najmä zvyšujúci sa záujem držiteľov regionálnej značky kvality. Po prvýkrát k nám prídu z Novohradu. Ako zvyčajne prevládajú naši kvalitní producenti syrov a medov, ale návštevníci sa môžu tešiť aj na bohatý výber rôznych domácich špecialít, a to nielen mäsových ale aj bezmäsitých. Samozrejme, aj širokú škálu remeselných a ľudovoumeleckých produktov. Pre tých, čo preferujú ekologickú dopravu, sme zaviedli zdarma kyvadlovú dopravu z Radvane cez Fončordu a Hušták,“ hovorí Peter Rusnák.

Banoš sa otvorí v sobotu 13. apríla o 10.00 h. Po príhovoroch hostí nasleduje predstavenie farmárskych produktov a tradičných remesiel a jedál (10.30 h), ako aj ochutnávka školského medového piva a jahňacích špecialít (11.00 h). Od 12.00 h začína prevádzku Detská škola varenia (jedáleň SOŠ).

Farmársky trh ponúkne kvalitné potraviny priamo od farmárov. Chýbať nebudú tradičné jedlá, remeslá, výstavka drobnochovateľov, ukážky sokoliarstva, včelárstva a v prípade priaznivého počasia budú aj vyhliadkové lety balónom. Deti iste poteší jazdenie na koňoch, rôzne animačné hry a súťaže. Po celý deň bude už tradične vyhrávať Ľudová hudba Jána Maka a vystúpi aj DFS Radosť.

Podujatie Tradičná chuť jari – Otváranie Banoša organizuje Vidiecke partnerstvo Banskobystrického kraja v spolupráci so SOŠ Pod Banošom, OZ Tradičná chuť regiónov Slovenska a Mestom Banská Bystrica.