Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) v Banskej Bystrici má určený nový termín. Pôvodne sa mal uskutočniť v lete 2021, avšak kvôli presunu olympijských hier v Tokiu a ich termínovej kolízii by to nebolo možné. Podujatie preto o rok posunuli.

K variante presunu podujatia na rok 2022 sa prikláňal aj tunajší organizačný výbor i primátor Ján Nosko. Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) v Banskej Bystrici sa napokon uskutoční od 24. do 30. júla 2022.

„Európsky olympijský festival mládeže je pre mladých športovcov z Európy mimoriadne dôležitý. Ďakujeme organizátorom z Banskej Bystrice a vládnym orgánom na Slovensku za ich flexibilitu i pokračujúci záujem zorganizovať EYOF,“ zareagoval generálny sekretár Európskych olympijských výborov Raffaele Pagnozzi.

„O úplnom zrušení podujatia sme vôbec neuvažovali, aj keď celosvetová pandémia ovplyvnila naše prípravy. Banská Bystrica získala ďalších dvanásť mesiacov, vďaka čomu budeme mať viac času na prípravu športovej infraštruktúry a kvalitného Európskeho olympijského festivalu mládeže,“ uviedol primátor mesta Banská Bystrica a prezident organizačného výboru Ján Nosko.

Banská Bystrica využije pre organizáciu EYOF už existujúce športoviská. Väčšina športov bude sústredená do areálu Štiavničiek, športovci nebudú musieť absolvovať za bojmi o medaily dlhé vzdialenosti a budú sa môcť rovnako ako fanúšikovia presúvať aj pešo.
Slovensko už usporiadalo zimnú edíciu EYOF, mladí športovci v zimných športoch sa stretli v Poprade-Tatrách v roku 1999. Letný EYOF bude najväčším multišportovým podujatím na Slovensku v ére samostatnosti.

„Pre našu krajinu i Banskú Bystricu je to veľká príležitosť, ako sa prezentovať. Nielen ako dobrí hostitelia, ale aj ako kvalitní usporiadatelia. Nechceme premárniť príležitosť. Som presvedčený, že dôveru, ktorú sme dostali, využijeme a pripravíme jedno krásne športové podujatie. EYOF bude v roku 2022 skvelý festival a najmä oslava športu. Nebude len o výkonoch a súťaživosti. Chceme na Slovensku prezentovať mladej generácii aj základné hodnoty olympizmu a zdravého životného štýlu,“ zareagoval prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel.

O podujatí EYOF

EYOF je multišportovým olympijským podujatím európskeho charakteru pre mládež vo veku od 14 do 18 rokov. V Banskej Bystrici sa uskutoční už 16. edícia letnej verzie EYOF. Na podujatí v meste pod Urpínom sa predpokladá účasť 3 500 športovcov z 50 štátov, 460 rozhodcov, 2 000 dobrovoľníkov, 200 pracovníkov médií, 150 pracovníkov bezpečnostných služieb, viac ako 200 technických usporiadateľov a 240 VIP hostí, čo predstavuje celkom vyše 6 000 zúčastnených osôb.

Súťažiť sa bude v desiatich olympijských športoch, a to v 3 kolektívnych (basketbal, hádzaná a volejbal) a v siedmich individuálnych športoch (atletika, cyklistika, gymnastika, judo, plávanie, tenis a triatlon). Všetky súťaže budú prebiehať na úrovni majstrovstiev Európy juniorov.