Európsky letný olympijský festival mládeže (EYOF) sa v Banskej Bystrici uskutoční od 24. júla 2021. Že mu poslúži aj plánovaná nová multifunkčná športová hala, je však stále menej pravdepodobné napriek tomu, že príprava projektu pokračuje. Vláda pritom dotáciu na jej výstavbu vyčlenila práve v súvislosti s podujatím EYOF.

Odborné útvary mesta a banskobystrickí poslanci ešte v závere minulého roka vzniesli pripomienky voči architektonickému návrhu kancelárie Becker na novú multifunkčnú športovú halu. Tieto pripomienky boli zapracované a poslanci už mali možnosť vidieť nový upravený návrh štúdie.

„Momentálne pripravujeme verejné obstarávanie na dodávateľa projektovej dokumentácie pre územné rozhodnutie a stavebné povolenie. S verejným obstarávaním na zhotoviteľa začneme keď bude sfinalizovaná projektová dokumentácia v podrobnosti realizačného projektu,“ priblížila pre BBonline.sk hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková.

Multifunkčná športová hala s tréningovou halou, zázemím, priestormi vybavenosti a obslužnosti, miestnosťami pre médiá, antidoping, šatňami, sociálnymi zariadeniami, bufetmi či parkoviskom vznikne na ploche 24 000 metrov štvorcových. Výhodou hlavnej haly je jej variabilná plocha. Vďaka výsuvným tribúnam sa bude dať prispôsobovať podľa jednotlivých druhov športov, potrieb tréningového procesu či plánovaných kultúrnych podujatí.

“Multifunkčná športová hala musí spĺňať všetky požiadavky príslušných slovenských, a tiež medzinárodných športových zväzov. Bude určená pre hádzanú, hokejbal, volejbal, basketbal, ale aj tenis, florbal či bedminton. Pre Banskú Bystricu je veľká výhoda, že na projekt vyčlenila v minulom roku  Vláda SR financie vo výške 6,7 milióna eur, zvyšok bude dofinancovaný z rozpočtu mesta. To, v akej výške, vyplynie z konečnej podoby projektovej dokumentácie,” dopĺňa prvý zástupca primátora Jakub Gajdošík.

Kapacita tribún podľa prezentovanej štúdie je približne 3000 miest na sedenie.  Pri využití plochy v prípade kultúrnych a spoločenských podujatí sa kapacita môže navýšiť o ďalších 1000 miest. V okolí haly by malo pribudnúť približne 250 parkovacích miest. Tie by zároveň mohli slúžiť aj pre návštevníkov zimného štadióna.

Štúdiu Multifunkčnej športovej haly mesto odprezentuje aj verejne, v stredu, 11. marca 2020 o 16.00 h vo Veľkej sieni Mestského úradu (ČSA 26, Banská Bystrica).

O využití pre EYOF sa hovorí čoraz menej

Aj keď vláda schvaľovala príspevok štátu na stavbu športovej infraštruktúry v meste práve v súvislosti s konaním medzinárodného podujatia EYOF 2021, organizátori s ňou nateraz nepočítajú. Vládna dotácia na halu má predstavovať celkom 6,7 milióna eur, mesto predbežne počíta s dofinancovaním ďalšími spolu štyrmi miliónmi eur. Za 800-tisíc eur už samospráva kúpila pozemok terajšieho parkoviska na Mičinskej ceste.

“S architektmi ako aj s odbornými útvarmi robíme všetko preto, aby sa hala stihla postaviť čo najskôr. V súčasnosti máme všetky športové disciplíny v rámci EYOF 2021 rozmiestnené na konkrétne, už existujúce športoviská, ktoré sa nachádzajú v Banskej Bystrici a v partnerských mestách. Ak by sa hala stihla postaviť do konania tohto najväčšieho mládežníckeho športového festivalu, do leta 2021, niektoré zo športov by sme radi presunuli aj do novej mestskej Multifunkčnej športovej haly,” hovorí primátor mesta Banská Bystrica a prezident organizačného výboru EYOF Ján Nosko.

Samospráva by však prostredníctvom svojej investičnej spoločnosti MBB do budúceho roka mala stihnúť rekonštrukciu ďalšej časti zimného štadióna, ktorý má počas podujatia slúžiť halovým športom. Jeho rekonštrukciu rovnako podporila vláda.