voľbyV deň volieb do Európskeho parlamentu (24. mája) stretneme v budovách, kde budú sídliť jednotlivé volebné miestnosti, aj anketárov mesta. Nebude sa jednať o miestne referendum, ale len dobrovoľnú anketu. Jej organizáciu v utorok schválili mestskí poslanci.

„Keď sa vytváral Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja, anketa bola zverejnená v Radničných novinách a túto možnosť využilo 400 ľudí. Strategický dokument ideme prijímať na základe vyjadrení 400 ľudí, a to je málo,“ povedal Vladimír Pirošík (BBA) na utorňajšom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici. Navrhol preto využiť najbližšie voľby, ktorými budú voľby do Európskeho parlamentu, pre usporiadanie ankety o „kontroverzných témach“ priamo pred okrskovými volebnými miestnosťami.

Podľa jeho návrhu bude anketa obsahovať minimálne otázku ohľadom súhlasu, respektíve nesúhlasu Banskobystričanov s výstavbou vodných elektrární na Hrone na juhu mesta, výstavbou hotela v areáli Múzea SNP či spaľovňou na Graniari.

mestske zastupitelstvoJakub Gajdošík (Smer-SD, SNS, ĽS-HZDS) vyzval kolegov v pléne k zapojeniu sa do tvorby anketových otázok: „Aby sme od ľudí získali odpovede aj na témy, kde vopred nepoznáme odpoveď,“ doplnil. Jeden z návrhov priamo počas rokovania prezentoval aj primátor Peter Gogola, ktorý poukázal na konkrétny príklad problému potenciálnej výstavby garáží na Šalgotarjánskej ulici. Práve obyvatelia dotknutých ulíc, by mali mať možnosť v ankete v sídle svojich volebných okrskov vyjadriť sa napríklad k takejto téme. Poslanci majú možnosť navrhnúť otázky do ankety, aj za svoje jednotlivé obvody, do konca týždňa.

Členovia zastupiteľstva zámer schválili. Mestský úrad tak bude musieť zabezpečiť tlač anketových lístkov a volebné schránky. Realizáciu ankety by podľa Pirošíka mohli zabezpečovať dobrovoľníci.