Štvrtok 9. septembra patrí ekológií. V 365.labb na Lazovnej ulici sa o 16:30 h bude konať prednáška spojená s workshopom na tému “VČELYčo o včelách”. Podujatie je určené pre širokú verejnosť, vstupné na celý event je symbolických 6 EUR. Záver programu doplní krátky film Včelár.

„Pozývame všetkých Banskobystričanov na podujatie, počas ktorého budú mať možnosť nazrieť bližšie na fascinujúci život v kolónii včely medonosnej. Séria EKO FESTov, ktoré organizujeme už niekoľko rokov, má za cieľ zdôrazniť témy týkajúce sa životného prostredia, ktoré rezonujú v našej spoločnosti. Na podujatie sme pozvali zaujímavých hostí, aby účastníkom rozšírili poznatky a vedomosti o výnimočnom hmyze, akým je včela,“ uvádza Lenka Masicová, organizátorka EKO FESTu.

Úvod podujatia bude zameraný na Život včiel. O včelárení a o tom, ako vyzerá priebeh roka v jednom úli, ako v ňom včely nažívajú a ako sa rozhodujú, nám príde porozprávať David Turčáni z organizácie Včelí kRaj. „Čaro včelárenia je silné, ak začnete už neprestanete. Včely vám otvoria fascinujúci svet, od ktorého sa máme čo učiť. Vracia to človeka tam, kam patrí… do prírody. Tu môže opäť sledovať dokonalé dielo – zastaviť sa a zamyslieť,“ hovorí David Turčáni, environmentalista a včelár.

Včelie popoludnie bude pokračovať workshopom v spolupráci s bylinkárkou Jarkou z Alchemilky. Tá ukáže jednoduchý spôsob, ako si vyrobiť liečivú tinktúru z propolisu. „Propolis ľudia už od pradávna využívajú na liečbu rôznych chorôb a neduhov. Povieme si o jeho výhodách, účinkoch a použití pri zdravotných problémoch.“ Záver programu EKO FESTu doplní inšpiratívny krátky film VČELÁR od partnera Ekotopfilm SK.

Podujatie organizuje EnviroFuture, hlavnými partnermi podujatia sú Banskobystrický samosprávny kraj, Mesto Banská Bystrica a 365.labb.