V konečných nomináciách na prestížne architektonické ocenenie CE-ZA-AR sa objavili hneď dve budovy z Banskej Bystrice, za ktorými stoja domáci architekti.

Centrála firmy Phoenix Zeppelin navrhnutá ateliérom PHA získala nomináciu v kategórii Občianske a priemyselné stavby. Zdroj foto: www.pha.sk

V rámci X. ročníka Ceny slovenskej komory architektov za architektúru – CE-ZA-AR sú známe konečné nominácie. V šiestich kategóriách boli spomedzi prihlásených diel vybraní traja finalisti, z ktorých porota určí celkových víťazov. Šancu na získanie prestížneho ocenenia majú aj dve stavby z ateliéru banskobystrických architektov.

V kategórii Občianske a priemyselné budovy získali nomináciu Branislav Hovorka, Štefan Moravčík a Martin Paulíny z banskobystrického architektonického ateliéru PHA za navrhnutie centrály firmy Phoenix Zeppelin. V kategórii Rodinné domy sa do finále dostala aj stavba Dom Zlomu, ktorú navrhli Hovorka s Paulínym.

Dom Zlomu (Kynceľová) nominovaný v kategórii rodinné domy. Zdroj foto: www.pha.sk

Ocenenie CE-ZA-AR sa udeľuje v šiestich kategóriách: Exteriér, Rekonštrukcia a obnova budov, Občianske a priemyselné stavby, Bytové domy, Rodinné domy, Interiér. Okrem dvoch spomínaných diel mala Banská Bystrica zastúpenie aj v kategórii Rekonštrukcia a obnova budov, rekonštrukcia Mestskej radnice sa však do finálovej trojky nedostala.

Držitelia prestížnych ocenení budú zverejnení na slávnostnom udelení cien, ktoré je naplánované na 6. októbra. Porotu tvorí šesť domácich a zahraničných osobností architektúry: Jiří Suchomel (CZ) ‐ predseda poroty, Andrej Alexy (SK), John B.W. Bosch (NL), Aleš Burian (CZ), Peter Riepl (AT), Iľja Skoček (SK) a scénograf Peter Čanecký, (SK).