Dukla Banská Bystrica bezpochyby už desaťročia patrí medzi kolísky futbalu na Slovensku. Po hlbokom páde do tretej najvyššej súťaže sa pozviechala a dnes sa snaží o návrat medzi ligovú elitu. Futbaloví nadšenci a jej fanúšikovia však veľmi radi spomínajú na časy, kedy pod Urpínom hrali veľké európske tímy. V sérii našich článkov si tieto zápasy v pohárovej Európe pripomenieme.

V sezóne 1998/99 sa futbalisti Dukly Banská Bystrica prebojovali do finále Slovenského pohára. Vo svojom vrchole sezóny narazili na bratislavský Slovan, hralo sa na štadióne v Žiari nad Hronom. V kádri belasých vtedy boli aj neskorší tréneri Banskobystričanov Norbert Hrnčár a Stanislav Varga. So Slovanom síce Dukla pred vyše 10-tisíc divákmi prehrala 3:0, no vzhľadom na to, že tím z Bratislavy získal double, miestenka do Pohára UEFA pripadla zdolanému finalistovi, a teda mužstvu spod Urpína.

„Keď nám vyžrebovali Ajax Amsterdam, v prvom rade to bolo veľké prekvapenie a pocit rešpektu. A, samozrejme, aj radosť, pretože možnosť hrať také zápasy sa nepošťastí každému hráčovi,“ spomína na momenty po žrebe zadák Dukly Marián Strelec. „Prvý zápas sa hral v Amsterdame na krásnom jedinečnom štadióne, popod ktorý viedla diaľnica. Počas predzápasového tréningu, ktorý sprevádzal dážď, sa zavrela nad štadiónom strecha. Keď som to uvidel, prestal som trénovať a pozeral som ako puk, čo sa deje,“ približuje.

Prvý zápas sa hral v novučičkej Amsterdam Arene (dnes Johan Cruyff Arena – pozn. redakcie), ktorá vtedy stále ešte len tri roky. Jeden z najmodernejších štadiónov na svete mal kapacitu vyše 55-tisíc divákov a spĺňal najmodernejšie štandardy UEFA. V roku 1998 na ňom hrali finále Ligy majstrov Real Madrid s Juventusom Turín. Dukla vstúpila do zápasu najlepšie ako si mohla priať. Po úvodných minútach, kedy sa obe mužstvá oťukávali, prišiel center Mariána Kováča z ľavej strany pred Grimovu bránu a dezorientovaný obranca Verlaat hlavou prekvapil vlastného gólmana. Vojaci sa ani nenazdali a v modernej Amsterdam Arene vyhrávali. O desať minút na to však prišla akcia po ľavom krídle Ajaxu a Wamberto bol v pokutovom území faulovaný Bartošom. Loptu si na biely bod postavil práve Verlaat a premenenou penaltou odčinil svoju chybu pri góle Dukly. Už o minútu prišla krásna rýchla akcia, opäť po ľavom krídle. Wamberto odcentroval, Reuser trafil loptu hlavou presne k žrdi a očakávaný scenár zápasu sa začínal napĺňať – 2:1.

Polčasová prestávka hráčom Dukly veľmi nepomohla. Po dvoch minútach prenikol po pravej strane hviezdny Brian Laudrup, presne odcentroval a z gólu na 3:1 sa tešil nikým nebránený Knopper. O chvíľu na to potrestali hrubú chybu Ivana Bartoša v strede poľa Wamberto s Machlasom. Druhý menovaný mal pred sebou prázdnu bránu a nezaváhal. Ajax na ihrisku naďalej dominoval a kvalitatívny rozdiel medzi mužstvami bol citeľný. Ďalšiu chybu spravil Faktor a Ajax opäť trestal. Po prihrávke skvele hrajúceho Laudrupa zaznamenal svoj druhý gól Nikos Machlas. Posledný klinec do rakvy pridal po skvelej narážačke s Witschgem Wamberto a Dukla si domov odvážala poltucet v Juračkovej sieti. Napriek prehre odchádzali Bystričania z Amsterdamu plní cenných skúseností a pripravení zužitkovať ich v domácej odvete.

Významnú pamätihodnosť exkluzívne pre našu redakciu poskytol fanúšik Dukly Michal Jasenčák, ktorý na zápase v Amsterdame bol osobne prítomný. Po prečítaní dobového reportu z výjazdu musí byť každému jasné, že ide o neopakovateľný zážitok.

Ajax Amsterdam – Dukla Banská Bystrica 6:1 (2:1), 26 145 divákov

Góly: 25. Verlaat, 26. Reuser, 48. Knopper, 50. a 64. Machlas, 72. Wamberto – 14. Verlaat (vl.). ŽK: Wamberto – Bartoš, Faktor, Laurinc.

Ajax: Grim – Verlaat (77. O’Brien), de Cler, Winter (77. Vierklau) – Nieuwenburg, Witschge, Reuser, Knopper – Wamberto, Laudrup, Machlas.

Dukla: Juračka – Karásek, Laurinc, Kentoš, Bartoš (77. Štrba) – Strelec, Faktor, Helbich, Kováč, Bubenko (65. Malatinský) – Pančík (87. Kostúr).

Dukla viedla aj na Štiavničkách

O vstupenky bol v Banskej Bystrici veľký záujem napriek astronomickým cenám. Najšťastnejších vyšiel lístok okolo 300 korún, boli však aj takí, čo za lístok dali tisícku. Ajax Amsterdam sa totiž na Slovensku predstavil po dlhých tridsiatich rokoch. Na večerný predzápasový tréning sa prišlo pozrieť približne 800 fanúšikov. Niet sa čomu čudovať, veď Ajax lákal svojim futbalom po celom svete.

Zápas začala Dukla aktívne, bolo vidno, že na prvý zápas sa už zabudlo, Banskobystričania si chceli domácu odvetu proti Holanďanom užiť naplno. Po Pančíkovom centri z pravej strany skúšal šťastie Malatinský, Grim bol však v bráne Ajaxu pozorný. Banskobystrická obrana fungovala v prvom polčase na výbornú, hviezdy v útoku hostí nepúšťala príliš do šancí a strely z väčšej diaľky spoľahlivo chytal Juračka. Keď sa už zdalo, že mužstvá pôjdu do kabín za nerozhodného stavu, prišiel neohrabaný odkop de Clera. Milan Malatinský si loptu spracoval na hrudi a ľavou nohou z 25 metrov prudko vypálil. Štiavničky jasali. Po tom, ako sa Bystričania ujali vedenia v Amsterdame, podarilo sa im to aj na domácej pôde. Polčas Dukla vyhrala 1:0.

Po zmene strán však Ajax ožil, už po niekoľkých sekundách Arveladze obišiel troch obrancov Dukly a po individuálnej akcii prekonal Juračku. V 64. minúte svojho gruzínskeho spoluhráča napodobnil Bobson a podobne po individuálnej akcii rozvlnil sieť v bránke Dukly. V nasledujúcich minútach sa Vojaci rozhodli pre vabank. Nebyť nepresného zakončenia, bolo by sa im to možno aj vyplatilo, no v koncovke zlyhal Michal Pančík. Keď už Banskobystričania boli na konci so svojimi silami a blížil sa koniec zápasu, podcenili nakopávanú loptu. Z brejku sa na Štiavničkách presadil Laudrup a uzavrel skóre na konečných 3:1 pre hostí z Amsterdamu.

Dukla Banská Bystrica – Ajax Amsterdam 1:3 (1:0), 9000 divákov

Góly: 44. Malatinský – 47. Arveladze, 64. Bobson, 90. B. Laudrup. ŽK: Strelec, Faktor, Karásek.

Dukla: Juračka – Strelec (63. Mihajlov, 74. Bubenko), Karásek, Laurinc, Čvirik – Helbich, Faktor, Malatinský, Kováč – Pančík, Kostúr (84. Štrba).

Ajax: Grim – Verlaat (70. Chivu), de Cler, Vierklau (57. Kanu) – Nieuwenburg, O’Brien, Dani, Reuser – Bobson, Laudrup, Machlas (33. Arveladze).