Rekonštrukcia historického objektu v centre mesta má za sebou jednu z prvých fáz. Dobrovoľníci vypratali priestory bašty na Katovnej a uvoľnili miesto pre odborníkov, ktorí na základe meraní a skúmania určia ďalší postup.

Bašta na Katovnej ulici, Banská BystricaBaštu dalo do prenájmu Občianskemu združeniu LAPUTA k dispozícii mesto Banská Bystria. Aktivisti chcú historickú pamiatku zrekonštruovať a vytvoriť tu rezidenčný literárny dom. Sobotňajšej brigády sa zúčastnilo približne 15 ľudí. „Neboli to len ľudia z OZ LAPUTA alebo z Banskobystrického okrášlovacieho spolku, ale bolo tu veľa nových ľudí, čo sme veľmi radi,“ vyjadrila spokojnosť Zuzana Majlingová z OZ LAPUTA. Dobrovoľníci vynosili starý nábytok a odpad, ktorý zaplnil celý kontajner a minimálne ďalšie tri budú musieť byť ešte pristavené.

Na rad teraz prídu odborníci. Geodet objekt zameria a pripraví podkladové materiály pre pamiatkára, ktorý svoje výskumy zakreslí do tohto zamerania. Následne bude musieť statik posúdiť stav pamiatky. „V júni by sme chceli zahájiť aj skončiť zameranie objektu, v auguste a v septembri by mal prebiehať pamiatkový výskum a statický posudok,“ priblížila najbližšie plány Majlingová.

V súvislosti s baštou na Katovnej pripravuje občianske združenie LAPUTA rôzne sprievodné akcie, ktoré majú túto pamiatku priblížiť Banskobystričanom. „V spolupráci s Mestom Banská Bystrica budeme robiť tri Potulky mestom. Začíname spolupracovať s miestnymi umelcami, ktorí pôsobia v Bystrici. Na báze orálnej histórie budeme nahrávať rozhovory s ľuďmi, ktorí si pamätajú toto miesto. Budeme nahrávať ich spomienky a následne všetky zvukové nahrávky spracujeme do zvukovej inštalácie, ktorú počas výstavy priamo v bašte otvoríme pre verejnosť,“ dodáva na záver Zuzana Majlingová z OZ LAPUTA.