V sobotu medializovaný prípad o množstve falošne pozitívnych antigénových testov pri nedávnom testovaní zamestnancov v Harmaneckých papierňach, vyvolal množstvo reakcií na sociálnych sieťach.

Ako na sociálnej sieti komentoval premiér Igor Matovič (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA), v papierňach bolo zo 173 testovaných podľa antigénových testov až 80 pozitívnych. Z nich 70 bolo následne overených PCR testami, ktoré nepotvrdili nákazu ani u jedného zo zamestnancov.

Na vlnu reakcií na sociálnych sieťach počas sobotňajšieho rokovania vlády na Facebooku zareagoval aj samotný premiér Matovič. Ten označil použité testy pri tomto testovaní za nekvalitné. „Po sociálnych sietiach sa to masívne šíri ako dôkaz toho, že antigénové testy sú úplný šuvix a nepoužiteľné. A vraj sa v Harmanci testovalo tými istými testami ako pri celoplošnom testovaní,“ začal svoj príspevok premiér.

„Pravda je taká, že v Harmanci testovali testami Eko Test Covid od čínskej firmy Assure Tech z Hangzhou, ktoré nemajú nič spoločné s testami používanými pri plošnom testovaní, ktoré majú chybovosť pri určení falošnej pozitivity 0,32% (podľa výrobcu) … a 0,05% podľa testovania v Trenčíne,“ uviedol Igor Matovič.

V Banskej Bystrici medzičasom v sobotu začalo dobrovoľné komunitné testovanie, ktoré organizuje mesto pre ľudí s potvrdením o nutnosti osobnej dochádzky do práce či živnostníkov. Aj tu sa využíva antigénne testovanie, pričom mesto spolu s okresným úradom žiadalo o testy práve štát. Za sobotou bola zistená pozitivita na Covid-19 u 0,7% z testovaných.

Vláda sa v sobotu zároveň dohodla na realizácii ďalšieho celoplošného skríningu obyvateľstva na Covid-19.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA) sa však vyhol priamemu označeniu plánovanej akcie, ako ďalšieho plošného testovania, vo vyhlásení pripravovanú akciu označil za skríning. Vláda má v rokovaní pokračovať v nedeľu, kedy bude známa definitívna podoba vládneho rozhodnutia. Vláda však už rozhodla o vyčlenení 5-tisíc príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky na účel realizácie pripravovanej akcie.

Premiér Matovič už skôr avizoval, že samosprávy sa majú pripraviť na realizáciu plošného testovania počas víkendu 23. a 24. januára. Koaličné strany SaS či Za ľudí však už prezentovali svoje stanoviská o zamietavom prístupe ku realizácii ďalšieho celoplošného testovania.