Do Zimných olympijských hier v Pekingu ostáva už len niekoľko dní. Do dejiska olympiády vycestuje jedna z najmenších výprav Slovenska v histórii, napriek tomu však existuje nádej na medailovú radosť. Vojenské športové centrum DUKLA vyšle do čínskej metropoly 15 športovcov, medzi nimi je aj Petra Vlhová.

„Veľmi nás teší číslo, ktoré predstavuje počet účastníkov na zimných olympijských hrách. Je to historicky druhý najvyšší počet športovcov VŠC DUKLA, a to aj napriek tomu, že do Pekingu letí jedna z najmenších výprav,“ poznamenal na úvod riaditeľ VŠC DUKLA pplk. Mgr. Matej Tóth.

Podľa jeho slov je cieľom zisk aspoň jedného medailového umiestnenia a ďalšie dve umiestnenia do 10. miesta. Naším najväčším želiezkom v ohni na zisk medaily bude jednoznačne lyžiarka Petra Vlhová. „Samozrejme máme očakávania aj od sestier Fialkových. Paulína v posledných pretekoch svetového pohára potvrdila že s ňou môžeme v bojoch rátať. To platí aj pre bratov Žampovcov a sánkarov. Na ZOH nás bude spolu reprezentovať 15 členov VŠC DUKLA v troch športoch. Spolu s nimi vysielame aj 11 členov realizačného tímu, takže aj značnú časť našich zamestnancov a profesionálnych vojakov,“ objasnil riaditeľ VŠC DUKLA.

Vojenské športové centrum poukázalo aj na finančnú náročnosť príprav na vrcholné podujatie. „Za celý olympijský cyklus od roku 2018 do roku 2021 bolo investované do prípravy športovcov na ZOH v Pekingu vyše 784 000 eur. Našou hlavnou úlohou je zabezpečenie športovej prípravy, sociálneho zázemia športovcov, a preto treba rátať aj so sociálnym zabezpečením. Nebudeme upresňovať toto číslo, ale samozrejme ide rádovo o zabezpečenie v státisícoch eur. Môžeme teda konštatovať že ide za tento štvorročný olympijský cyklus o investície vo výške cez 1 000 000 eur,“ ozrejmil mjr. PaedDr. Pavel Kobela.

Okrem iného riaditeľ VŠC DUKLA informoval o posledných prípravách športovcov, ich cestovaní do dejiska ZOH a poprial veľa šťastia všetkým športovcom, ktorí budú v Pekingu bojovať o čo najlepšie umiestnenia. Zimné olympijské hry potrvajú od 4. do 20. februára.