V januári  tohto roku Mestské divadlo – Divadlo z Pasáže odpremiérovalo svoju 24. inscenáciu Na paši, ktorá vznikla na motívy rozprávky Maťko a Kubko. Práve táto inscenácia uzatvorí pre divadlo 21. divadelnú sezónu, ale tentokrát trochu netradične.

na pašiPríbeh veselých valachov výnimočného vzrastu, ktorí sú na konci príbehu múdrejší, skúsenejší a odhodlaní žiť s láskou a radosťou prijímajúc všetko, čo život prináša od premiéry videlo 984 malých i veľkých divákov v piatich mestách Slovenska. Na premiéru v Bratislave prišla aj samotná autorka Maťka a Kubka Marianna Grznárová, ale aj Zuzana Kronerová, ktorá nahovorila text rozprávačky. Zdá sa nám, že tento svet sa zbláznil, poprehadzoval svoje pravidlá, preusporiadal spôsob svojho fungovania a tým sa stal nepochopiteľnejší a neprehľadnejší. Preto sme sa rozhodli vyskúšať tento uhol pohľadu i my. Poprehadzovali sme svoje pravidlá, preusporiadali sme spôsob nášho fungovania  a možno o niečo viac pochopíme, čo sa deje okolo nás. Vybrali sme si pre tento experiment pre nás to najprirodzenejšie čo máme. A to divadelné predstavenie.

Vymenili sme si úlohy, vyskúšali kožu toho druhého a pozreli sme sa na známe veci iným pohľadom. Z ekonómky sa stala bábkovodička, z pohybového pedagóga herec, z riaditeľky denného centra rozprávačka, z umeleckej riaditeľky herečka a z hercov uvádzač a režisér. A aby to bolo úplné, diváci sa môžu prísť pozrieť na tento experiment divadla v utorok, 28. júna o 19.00 hod, do Záhrady – Centra nezávislej kultúry.

V incenácii Na paši – trochu inak uvidíte: Kubko: Peter Vrťo (pohybový pedagóg), Maťko: Eva Ogurčáková (umelecká riaditeľka), bábkonosič: Zuzana Javorská (ekonómka), rozprávačka: Ľudemila Veverková (riaditeľka Denného centra pri Divadle z Pasáže), živá hudba a spev: Anna Tomaštiková (umelecká lektorka), Martin Novák (extra nezaradený), uvádzač: Ján Kinčeš  (herec), režisér: Peter Hudec (herec). Diváci si môžu rezervovať lístky prostredníctvom mailovej adresy divadlozpasaze@gmail.com alebo na telefónnom čísle 0918 688 811.