Mestské Divadlo z Pasáže v sobotu od 17-tej hodiny začne oslavovať 20. výročie svojej existencie. Pre návštevníkov je pripravený  hudobný program a premietanie video rozhovorov spolupracovníkov. Divadlo ponúkne aj predpremiéru novej divadelnej inscenácie.

dzp_20_plagat_oslava_real-page-001-342x480Oslava narodenín začína predpremiérou divadelnej hry Čakanie na GO(do)TA, ktorú zrežírovala Katarína Mišíková Hitzingerová. Predpremiéra hry Čakanie na GO(do)TA prezentuje pasivitu všetkých nás. Čakáme.  Ale vo väčšine prípadov nič pre svoje sny a túžby nie sme schopní urobiť. Dúfame, že za nás rozhodne osud, Boh alebo… Godot. Prvá premiéra v divadle bola 29.júna 1995. Išlo o  inscenáciu O Popolvárovi  ako ho nepoznáme.

Divadlo z Pasáže počas dvadsiatich rokov pôsobenia spolupracovalo a spolutvorilo s veľkým množstvom ľudí. Keďže divadlo oslavuje dvadsiate výročie, vybralo dvadsať spolupracovníkov, ktorí s dokumentaristom Michalom Kočišom natočili Rozhovory o Pasáži. Na záver oslavy je pripravený hudobný program, v ktorom vystúpi Vigo Vigaš, Martin Novák, Michaela Turcerová a mnoho ďalších hudobníkov Divadla z Pasáže.

Oslavu dvadsiateho výročia si divadlo pripomenulo už prvou akciou, ktorú pripravilo pri príležitosti osláv svojho vzniku. Išlo o vernisáž výstavy, ktorá ponúkla tie najzaujímavejšie momenty doterajšieho pôsobenia divadla. Vernisáž bola uskutočnená na Radnici.

V rámci svojich činností divadlo získalo viacero ocenení, napríklad: v roku 2009 získalo ocenenie Cena euroobčana roka za kultúrnu a umeleckú činnosť. V roku 2010 divadlo získalo od Banskobystrického samosprávneho kraja ocenenie za sociálnu činnosť.

Divadlo z Pasáže je prvé profesionálne komunitné divadlo, ktoré ako jediné svojho druhu na Slovensku začalo pracovať s ľuďmi s mentálnym postihnutím.