Depozitár Stredoslovenského múzea odkryje v utorok 20. septembra v Matejovom dome ďalšie tajomstvá, ktoré v múzeu nie sú bežne vidieť. V pokračovaní cyklu Čo sa skrýva v depozitári? kunsthistorik Juraj Žembera odhalí unikátne zistenia o šľachtických obrazoch zo zbierok múzea.

Tému prednášky evokuje už jej samotný názov Druhá manželka Leopolda I. na druhom poschodí Matejovho domu. Čo sa pod týmto názvom ukrýva? Verejné „vystavenie nového občianskeho, respektíve panovníckeho preukazu“ na nové meno ženského portrétu. Obraz, ktorý návštevníci uvidia, bol pôvodne označený ako neznáma dáma. Neskôr v ňom bola identifikovaná tretia manželka Leopolda I. Eleonóra Magdaléna Falcko-Neuburská. Dnes, po odbornom výskume a reštaurovaní v roku 2020, bola podoba a totožnosť priznaná druhej manželke Leopolda I., ktorou bola Klaudia Felicitas Tirolská.

„Je zaujímavé sledovať zaradenie a komparáciu obrazu s ostatnými ženskými aj mužskými šľachtickými portrétmi zo zbierkového fondu Stredoslovenského múzea. Tie boli súčasťou už prvej stálej expozície v Matejovom dome v roku 1909, predovšetkým zo zbierky rodu Radvanských a Bárczayovcov. Všetky nové zistenia, ktoré máme teraz k dispozícii, sú vďaka zreštaurovaniu tohto, ale aj iných portrétov, s podporou Fondu na podporu umenia a Banskobystrického samosprávneho kraja veľmi prínosné,“ konštatuje kunsthistorik Stredoslovenského múzea Juraj Žembera, ktorý bude podujatím sprevádzať.

Postupným reštaurátorským výskumom a samotným reštaurátorským zásahom sa odkrývali detaily skryté pod zažltnutým a stmavnutým lakom či prachovým a mastným depozitom jednotlivých obrazov. Medzi také patrilo aj identifikovanie iniciál, kde zmena písmena znamená zmenu totožnosti. Tak to bolo aj v prípade portrétu pôvodne neznámej mladej dámy na mladú dámu zo šľachtického rodu Radvanských. Po omladzovacej kúre v reštaurátorskom ateliéri je z nej nakoniec Anna Eufrozína Kayser.

„Návštevníci na prednáške neuvidia len portrét druhej manželky Leopolda I. Klaudie Felicitas Tirolskej. Rozoberať budeme aj ďalšie zreštaurované obrazy, ktoré patria do kolekcie portrétov šľachticov spojených s históriou banskobystrického regiónu. Veľmi nás teší, že sa im vrátil zaslúžený adekvátny a plnohodnotný výraz a reprezentatívny charakter,“ dopĺňa Juraj Žembera.

Septembrové odkrývanie depozitára Druhá manželka Leopolda I. na druhom poschodí Matejovho domu si rozhodne nenechajte ujsť. Uskutoční sa v utorok 20. septembra o 17.00 h v Matejovom dome.

Stredoslovenské múzeum aj v ďalších pokračovaniach cyklu Čo sa skrýva d depozitári? ponúkne neobjavené a zaujímavé klenoty zo svojich zbierok. V októbri spoločne s historikom Filipom Glockom múzeum odhalí Cínarske remeslo a zbierkové predmety Stredoslovenského múzea s ním spojené. Prednáška sa uskutoční v utorok 18. októbra o 17.00 h už tradične v Matejovom dome.