V posledný augustový víkend bude Letisko Sliač hostiť ďalší ročník Medzinárodných leteckých dní SIAF. V dňoch od 30. do 31. augusta čaká na priaznivcov letectva pestrý program na oblohe i na zemi.

siaf baltic beesAj tento rok organizátori pripravili viacero noviniek. Medzi nimi napríklad rýchlostný súboj lietadla lotyšskej akrobatickej skupiny Baltic Bees L-39 Albatros a automobilu Ariel Atom. Najväčším lákadlom ale pravidelne bývajú vystúpenia leteckých skupín. Tento rok to bude letecká akrobatická skupina Poľských vzdušných síl Bielo-červené Iskry, skupina Baltic Bees či svetoznámy český Flying Bulls Aerobatics Team, ale aj novinka z dielne lietajúci býkov The Flying Bulls Duo. Chýbať nebude košický Retro Sky team, ktorí pripomenú povstalecké nebo i legendárni Očovskí bačovia. Tí lietajú už svoju 33. sezónu.

Prezentovať sa budú tiež ľahké a ultraľahké lietadlá napríklad aj slovenskej výroby. Okrem spomenutých leteckých skupín určite svojimi kúskami na oblohe zaujme maďarský pilot Zoltán Veres, ale novinkou na sliačskych leteckých dňoch bude vystúpenie škandinávskej leteckej šou Catwalk.

Medzi zaujímavé lietadlá na oblohe bude určite patriť rakúsky PC-7 Pilatus, ale aj väčšie stroje ako Lisunov Li-2, Tu-154, či C-27J Spartan v rukách talianskych pilotov, ktorí s týmto dopravným lietadlom dokážu zvládnuť napríklad i premet.

siaf-migO rachot na oblohe sa postarajú slovenský L-29 Delfín a L-39 Albatros, česká L-159 Alca, české i maďarské Gripeny, holandský Demo team s ich F-16 či Dassault/Dornier Alpha Jet rakúskych Flying Bulls. Samozrejme, nebude chýbať ani najsilnejší stroj v domácej výzbroji, stíhacie lietadlo MIG-29. Na statických ukážkach potom bude možné vidieť aj britské Tornádo GR4 či Eurofihter Typhoon alebo F-4 Phantom z Turecka.

Z vrtuľníkov uvidia diváci vo vzduchu napríklad Agusta A109 Belgických vzdušných síl, taliansky AgustaWestland AW109, Mi-24 Hind Vzdušných síl Armády Českej republiky, MI-17 Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky a tiež vrtuľník MI-171, respektíve teda MI-8 v službách Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

SIAF 2012Aj tento rok bude na letisku a v jeho okolí vysielať Rádio SIAF na frekvencii 107, 3 MHz. Návštevníci môžu využiť kyvadlovú dopravu z Banskej Bystrice i Zvolena. Zvlášť bude jazdiť aj bezplatná kyvadlová doprava z jednotlivých odstavných parkovísk ku vstupom. Areál sa otvorí každý deň o ôsmej hodine, letový program začne od 10.00 h a keďže bude približne rovnaký v sobotu i nedeľu, po oba dni bude končiť okolo 17-tej hodiny. Vstupenky sú v predpredaji na stránke predpredaj.sk. Aktuálne informácie o MLD SIAF 2014 na stránke siaf.sk. Hlavným organizátorom podujatia je Slovenská letecká agentúra v spolupráci s hlavným programovým partnerom Ministerstvom obrany Slovenskej republiky.

Svoje šťastie môžete skúsiť aj v našej súťaži a rovno potešíme viacerých z vás. Jeden výherca sa totiž bude tešiť z výhry troch VIP vstupeniek (vjazd a parkovanie v areáli letiska, vyhradená zóna v rámci areálu) na sobotu a ďalší výherca z troch VIP vstupeniek na nedeľu! Vymenujte nám aspoň jednu novinku tohtoročných leteckých dní SIAF 2014 a ste v hre. Výhercov vyžrebujeme už vo štvrtok 21. augusta o 20.00 h.

Súťaž je ukončená. Výhercami sa stali Martina Hovoričová a Branislav Patráš.