Z učebníc geografie, ktorých je autorkou respektíve spoluautorkou, sa učia už deti na základných školách. Teraz sa od nej bude učiť aj primátor Peter Gogola, ktorý si ju začiatkom týždňa vybral za svoju zástupkyňu. Reč je o dlhoročnej komunálnej političke z Podlavíc – docentke Kataríne Čižmárovej.

Jej vymenovanie je v ostrom kontraste nominantov Gogolovho predchodcu Ivana Saktora – najskôr Jakuba Gajdošíka, ktorého zastupiteľstvo odmietlo a následne kontroverzného Róberta Kazíka. Proti menovaniu Čižmárovej sa totiž na verejnosť nedostal jediný hlas. Avšak predsa sa nezaobišlo bez rozruchu, keď jej klub SMER-SNS-HZDS navrhol mesačný plat len vo výške 20-tich percent príjmu primátora (tj. 527 eur). Upravili preto aj mestské nariadenie o odmeňovaní viceprimátora, ktoré pôvodne ukladalo určiť zástupcovi primátora plat vo výške 50 až 70% platu hlavy mesta. Po novom si spomenutý poslanecký klub presadil zníženie spodnej hranice na 10%. Vyplývalo to z faktu, že údajne pred zastupiteľstvom nemali k dispozícii, inak aj verejne medializovanú informáciu o fakte, že Čižmárová bude funkciu vykonávať na plný úväzok. Po vyjasnení jej zastupiteľstvo priznalo plat vo výške 60-tich percent (1 581,60 eur) platu primátora (2 636 eur). Gogolov pôvodný návrh na odmenu svojej zástupkyne znel na 70 %.

Katarína Čižmárová na svojom novom mieste v Mestskom zastupiteľstve

Obaja sa v prvom rade chcú sústrediť na prácu: „Pán primátor Gogola deklaroval, že chce zjednocovať všetkých pre prospech mesta a v tomto by som mu chcela pomáhať. Som človek, ktorý je otvorený rokovaniam, je otvorený prijať kompromisy, pretože nechcem ísť do konfrontácie. Chcem aby toto prestalo, hoci utorňajšie zastupiteľstvo tomu nenasvedčuje. Mám záujem aby všetci poslanci pochopili, že ich volili občania tohto mesta bez rozdielu politického trička a že sme spoločne za to, aby sa toto mesto rozvíjalo ďalej v prospech občanov,“ povedala v druhý deň vo funkcii Čižmárová.

Niektorí poslanci nevedeli, že bude nová viceprimátorka vykonávať svoju funkciu na plný úväzok, z čoho vyplývala celá diskusia súvisiaca s jej platom. Napriek tomu univerzitu neopustí úplne: „Život na akademickej pôde bude vyzerať inak. Zbavím sa niektorých funkcií, ktoré som plnila mimo vyučovania, ale vyučovaciu povinnosť si budem plniť.“

Ďalším kontroverzným bodom druhého zastupiteľstva bolo rozšírenie Mestskej rady o dvoch členov (spolu ich tak bude osem), ktoré vyplynulo práve z Čižmárovej menovania za zástupkyňu primátora. Pôvodne v nej totiž mala sedieť, ako predsedníčka klubu SDKÚ-DS, lenže ako viceprimátorka bude jej členkou automaticky. Zjavná dohoda medzi Martinom Turčanom (SDKÚ-DS) a klubom SMER-SNS-HDZS nakoniec spôsobila, že v rade bude aj samostatný zástupca SDKÚ, spomínaný Turčan, ale aj ďalší člen za väčšinovú koalíciu Ladislav Slobodník.  „Až čas ukáže, či bude Mestská rada v takomto zložení efektívna. Spôsobila som to svojou novou funkciou možno ja, ale pokiaľ bude to rokovanie efektívne,“ zamyslela sa viceprimátorka a jedným dychom dodala: „Predtým som sa primátorského grémia zúčastňovala vždy pred zastupiteľstvom, ako predsedníčka poslaneckého klubu a vedeli sme sa s predsedami dohodnúť. Na niečom sme sa nedohodli, ale to je pri práci normálne, že nemôžeme byť jedna myseľ. Názorová rôznorodosť, pokiaľ je myslená úprimne a pokiaľ ide o záujem o vec, môže byť aj prospešná,“ uzavrela Čižmárová.

K  práci svojho predchodcu Róberta Kazíka sa Katarína Čižmárová vyjadriť nechcela, avšak svoje ciele vo funkcii vidí jasne: „Chcela by som posunúť činnosť v rámci kompetencií, ktoré mi pán primátor dal. Hlavne v oblasti školskej politiky, kultúry. Možno v rámci komisie, v ktorej pôsobím aj z hľadiska životného prostredia. No a samozrejme pomáhať primátorovi tam, kde ma bude potrebovať.“

Čítajte aj: Priebeh 2. mestského zastupiteľstva…