Pre všetkých Banskobystričanov a návštevníkov mesta vychádza, v spolupráci so Stredoslovenským múzeom, druhé vydanie publikácie Pamätihodnosti mesta Banská Bystrica 2.

obálkaPrvých sto záujemcov bude mať možnosť získať publikáciu od pondelka, 18. apríla bezplatne v Informačnom centre na Námestí SNP 1. Pre potreby regionálnej výchovy ju samospráva venuje aj do všetkých základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

Zoznam pamätihodností sa rozrástol napríklad o bývalý parčík kráľovnej Alžbety, lipu pri Evanjelickej fare v Radvani, starý pivovar, pamätnú tabuľu venovanú na počesť Imricha Ďuricu, slávnostný erb mesta Banská Bystrica i Thurzovsko-fuggerovskú spoločnosť. K osobnostiam pribudli, okrem iných, Ján Levoslav Bella i Viliam Paulíny.

„Môžeme byť hrdí na to, že súpis hmotných i nehmotných pamätihodností Banskej Bystrice sa postupne rozrastá. Pri pohľade na mená umelcov, pedagógov, spisovateľov, priekopníkov v oblasti vedy a priemyslu je jasné, že mesto pod Urpínom má stabilné základy v podobe intelektuálnej elity. Som presvedčený, že okrem prehľadnej sumarizácie faktografických údajov, systematicky zoradených do kategórií, je publikácia výnimočným zdrojom inšpirácie a obrazom bohatstva Banskej Bystrice,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

str1„Od roku 2011 registrujeme viac ako sto pamätihodností. V druhom pokračovaní publikácie sa čitateľ dozvie  zaujímavé informácie o zvoniciach v  Kostiviarskej, Majeri, Rakytovciach i Senici. Do knihy bolo rozhodnutím Komisie pre pamätihodnosti mesta zaradené napríklad aj príslovie: „Vás je ako Sásovänov“. Sásovčania sa totiž už odjakživa radi zúčastňovali rôznych  podujatí vo veľkom počte,“  objasňuje Jana Pelikánová z oddelenia kultúry MsÚ a koordinátorka projektu. V druhom pokračovaní knihy nájde čitateľ popísané cenné pamiatky zozbierané a vyhlásené v rokoch 2012 – 2014. Ich zoznam je uverejnený na webovej stránke mesta Banská Bystrica.