Korona im prekazila plány, v tanci však nepoľavili. Dnes ním vyjadrujú stanovisko k aktuálnej situácii. Tanečný klub Element každoročne realizuje podujatie Tancom proti rasizmu, ktoré sa tento rok nepodarilo usporiadať. Ako alternatívu ponúka video s titulom Tancom k zodpovednosti.

Choreografia je založená na akceptovaní základných pravidiel správania sa počas pandémie. Tanečníci nosia rúška a nezanedbávajú ani dvojmetrové odstupy. Jeho tvorcovia rešpektovali aj aktuálne opatrenia zavedené vládou.

tanečný súbor Element

,,Všetky scény sme stihli natočiť ešte pred zavedením nových opatrení a čiastočného lockdownu. Nakrúcanie trvalo z kapacitných dôvodov len dve hodiny a počas neho sme striktne dodržiavali všetky nariadenia. Dokonca sme naše plány museli upraviť tak, aby sa na mieste naraz, vrátane kameramanky, nenachádzalo viac ako 6 osôb,“ informuje o priebehu natáčania Simona Abrahámová, vedúca tanečného klubu Element.

Klub chce videom povzbudiť nie len svojich tanečníkov, ale aj priaznivcov. „Od začiatku sme chceli dať našim tanečníkom a priaznivcom jasne najavo, že aj ak sa im teraz javí všetko čierne, po každom daždi vždy vyjde slnko. Nosenie rúška sa stalo symbolom a absolútnym základom prevencie v boji proti koronavírusu. Len jeho nosením a dodržiavaním ostatných principiálnych pravidiel, dokážeme vrátiť do našich životov trochu farieb,“ približuje Romana Dorotovičová, ktorá na produkciu videa oslovila kameramanku Ivonu Lichú.

Ústrednými postavami videa sú štyri osoby. ,,V krátkom príbehu sa stretnete s mužom, ktorý sa musel prispôsobiť situácii a vyučovať tanečné hodiny po telefóne. Keďže chce byť svojím žiakom vzorom, aj počas výučby má nasadené rúško. Ďalšími postavami sú dieťa, odkázané v dnešnej dobe len na online výučbu, a jeho mama, ktorá si môže zatancovať po boku kamarátky len v ochrannej maske. Celú situáciu najlepšie vystihuje mladá študentka, ktorej svet je zrazu hore nohami, no po akceptovaní nosenia rúška príde na to, že len to je cesta k slobode a pomyselnému víťazstvu,“ objasňuje Dorotovičová.

tanečný súbor Element

Tanečný klub Element funguje v Banskej Bystrici už 18 rokov. Počas tejto éry v jeho priestoroch vyrástli stovky talentovaných tanečníkov. Medzi inými aj úspešní umelci, ktorí sa zaradili medzi elitu nielen na Slovensku, ale i v zahraničí.

Vedenie klubu sa rozhodlo, že tanečníci ani tento rok neprídu o šancu hýbať sa a robiť to, čo ich baví. Lekcie, určené všetkým vekovým kategóriám, fungujú v online prostredí aj naďalej.