Piaty ročník umeleckého sympózia a kultúrneho festivalu sa uskutoční v novom termíne 20. – 26. júna. Každoročne ho navštívi viac ako desaťtisíc návštevníkov. Speváci, herci, maliari, sochári a ďalší vytvoria počas týždňa diela, ktoré budú použité na skrášlenie nielen Banskej Bystrice.

FUBABY 2016Tento rok si však organizátori pripravili veľké prekvapenia. Hneď prvým je, že festival sa po prvýkrát rozšíri o sekciu dizajn a na podujatí budete mať možnosť uvidieť dizajnérske kúsky z rôznych oblastí. Druhým prekvapením je predstavenie svetového unikátu a dizajnérskeho skvostu, a to dreveného počítača vyrábaného priamo v Banskej Bystrici, ktorý si budú môcť návštevníci naživo počas podujatia pozrieť. Tretím prekvapením a najkrajším je nové logo a identita festivalu so skratkou FUBABY – symbolizujúce farebnú paletu. Autorkou víťazného návrhu je mladá talentovaná grafička z Banskej Bystrice Patrícia Weissablová, ktorá študovala na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Logo spája mäkké farby mesta, lesov, rieky s pestrou paletou výtvarníka. Šesť farieb zároveň symbolizuje šesť sekcií festivalu. Názov umiestnený v dizajnovo štylizovanom farebnom oblaku, súčasne dáva priestor na tvorivosť aj ako slovná hračka.

Ďalším prekvapením je hviezdne spevácke obsadenie jednotlivých dní festivalu, ktoré bude sprevádzať tradične mnoho začínajúcich, či talentovaných umelcov a tradičných folklórnych speváckych skupín. Príde aj DARA ROLINS, ktorá sa na festival veľmi teší.

Banskobystrický Montmartre 2012Chystá sa aj bohatý program pre deti a rodiny, napríklad Banskobystrická míľa. „Pre celé triedy, rodiny aj jednotlivcov – zábavná a prekvapujúco objavná potulka po kultúrnych a historických pamiatkach mesta so zaujímavými výhrami pre každého bude len slabým odvarom programu pre rodiny a deti. Aj tento rok podporíme charitatívnou zbierkou Zrnko talentu – mladý talent regiónu,“ hovorí spoluzakladateľ festivalu Marek Šlosár. Celý program s menným obsadením festivalu a ďalšími podrobnými informáciami nájdete už čoskoro na web stránke festivalu. Nad podujatím prevzal záštitu primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Organizátori sa tiež rozhodli zverejniť aj rozpočty minulých ročníkov na sociálnej sieti. Keďže každý ročník bol zatiaľ financovaný z grantových schém a súkromných podporovateľov považujeme za povinnosť podeliť sa s vami aj o ich využitie. V prvom rade je potrebné podotknúť, že zatiaľ sme každý jeden ročník hospodárili so stratou, ktorú sme zafinancovali z vlastných zdrojov. Robíme to však s láskou ku kultúre, kreatívnemu priemyslu a pre progres v tejto oblasti. Pre nás je najväčsou odmenou vidieť rastúci záujem, kopec prepojených odvetví a vznik nových nápadov už počas festivalu.Teší nás tiež, že náš organizačný tím sa rozrástol o šikovnú marketérku Veroniku Nedeckú, dobrovoľníkov, či výborného a talentovaného manažéra Maťa Pechovského, s ktorými sa vynikajúco spolupracuje,“ hovorí jeden z organizátorov festivalu Igor Šimeg.