Mimoriadne úhrny dažďových zrážok v úvode týždňa spôsobili komplikácie aj v prevádzke banskobystrickej Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta. V pavilóne oddelenia infektológie v areáli starej nemocnice došlo ku zatopeniu časti priestorov, kvôli ktorému došlo k výpadku elektrickej energie a vykurovania.

Práve oddelenie infektológie bolo v uplynulých mesiacoch mimoriadne vyťažené a jeho kapacita takmer úplne zaplnená pacientmi s ochorením Covid-19. Našťastie počet pacientov hospitalizovaných s týmto ochorením už výrazne poklesol.

Keďže havária spôsobila odstavenie prevádzky celého pavilónu nemocnica musela okamžite celé oddelenie presťahovať do nového nemocničného areálu na Námestí Ludvíka Svobodu.

Ako informovala nemocnica na sociálnej sieti, v súčasnosti bolo na infektológii hospitalizovaných osem pacientov s ochorením Covid-19 a ďalší dvaja postcovidoví pacienti. Tí budú umiestnení na Oddelení pneumológie a ftizeológie, kde sú reprofilizované lôžka pre pacientov s Covid-19.

Nemocnica ďalej informovala, že pre infektologické ambulancie dočasne vyhradili priestory na Oddelení urgentného príjmu nemocnice.

„Oddelenie infektológie je jedným z dvoch v celom Banskobystrickom kraji avšak svojou kapacitou a rozsahom poskytovanej starostlivosti v odbore infektológia je jediným v kraji. Prebiehajúca pandémia naplno ukázala, akým strategickým pracoviskom toto oddelenie je, pretože na oddelenie boli prevážaní pacienti s Covid-19 z nemocníc z celého kraja. Vzhľadom na uvedené skutočnosti v kontexte pandémie ale aj výrazne opotrebenej infraštruktúry, vnímame tému riešenia otázky vybudovania a presťahovania odboru infektológie do novej nemocne ako vysoko aktuálnu,“ znie v aktuálnom vyhlásení Rooseveltovej nemocnice.