V pondelok ráno bola výška hladiny Hrona v centre Banskej Bystrice cez 170 centimetrov, o 24-hodín na to takmer dvojnásobná. Hron v meste dosiahol pre výdatné pondelkové zrážky na tretí stupeň povodňovej aktivity a výšku hladiny 337 centimetrov.

SHMÚ už s ohľadom na upokojenie zrážkovej činnosti predpokladá v ďalších hodinách jeho kulmináciu. Hladina väčšiny tokov v povodí horného Hrona už do rána postupne začala klesať.

K vybreženiu Hrona v centre Banskej Bystrice nedošlo, napriek tomu sú od pondelka v pohotovosti hasiči, ktorí monitorujú jednotlivé problematické úseky. V meste ešte naďalej nie je dokončená časť hrádzí a bariér v rámci výstavby protipovodňovej ochrany.

Ešte v pondelok podvečer na krátky čas výrazne poskočila aj hladina Tajovského potoka, ktorému k vyliatiu na Mlynskej či Pestovateľskej ulici chýbali miestami len centimetre. V Jakube došlo miestami k čiastočnému vybreženiu toku Bystrica. Výrazne sa však rozvodnil aj potok Udurná na Fončorde, ktorý sa vybrežil na viacerých miestach. S ohľadom na svoju polohu však nepriniesol výraznejšiu hrozbu pre obyvateľov. Voda sa však valila viacerými ulicami.

Malachovský potok spôsobil v Radvani podmytie časti chodníka a podpery pri mostnom objekte v blízkosti areálu bývalého „Mlyna“.

Voda valiaca sa z okolitých polí a lúk však zaplavovala aj ďalšie ulice na Fončorde či v Rudlovej a Sásovej. Počas pondelka vysoký úhrn zrážok zaplavoval aj viaceré úseky ciest v meste i okolí. Z historického centra Banskej Bystrice napríklad hlásili aj vydúvanie dlažobných kociek na niektorých takto vybudovaných cestách.

Počas utorka bude ešte v Banskej Bystrici prevládať zamračená obloha s možnosťou slabších prehánok, k večeru sa obloha vyjasní. V stredu bude síce postupne oblačnosť opäť narastať, výraznejšie zrážky však očakávané nie sú. Teploty sa budú pohybovať do 15 stupňov Celzia.