1Cez víkend sa v Banskej Bystrici uskutočnil záverečný turnaj „Final 4“ ASWBL (rakúsko-slovenská ženská basketbalová liga).

Ako sme vás už informovali, jediným slovenským zástupcom na tomto turnaji boli pumy z ŠKP 08 Banská Bystrica. Po základnej časti súťaže sa Bystričanky umiestnili na skvelom druhom mieste a obhájiť toto umiestnenie bolo hlavným cieľom vo finálovom turnaji. V semifinále nastúpili pumy proti BK Duchees Klosterneuburg a zápas spĺňal všetky kritériá hodné bojov druhého a tretieho družstva z dlhodobej časti súťaže.

Semifinále:
BK ŠKP 08 Banská Bystrica – BK Duchees Klosterneuburg 60:57 (29:28)

O rozhovor sme požiadali trénera Miloslava Michálika a ten zhodnotil vystúpenie svojich zverenkýň takto: „Vypätý zápas, ale zvládli sme ho. Určite sme ho chceli vyhrať, bol to náš cieľ. Dievčatám patrí obdiv, pretože to nebolo jednoduché. Za predvedený výkon, sa im môžem poďakovať a zložiť poklonu, lebo dokázali silu, dravosť, energiu mladého družstva, čím sme sa prezentovali celý polrok. Patrí im vďaka, aj keď sezona sa neskončila.  Nebolo to jednoduché,  splnili sme to čo sme chceli. Hrali sme to, čo sme trénovali celý rok a nechali sme volnosť každej jednej hráčke, aby sa prejavila. Ešte sme nekládli dôraz na precízny skauting. Ak to mám zhodnotiť, každá hráčka je platnou a to ma teší.  Presvedčila vôla po víťazstve.“

Trénerové slová dopĺňa asistent Milan Špiner: „Už výsledok naznačuje, že zápas spĺňal všetky atribúty duelu vo vyraďovacej časti turnaja. Chcel by som však vyzdvyhnúť atmosféru a návštevu na tomto zápase. Telocvična na Filozofickej Fakulte UMB doslova praskala vo švýkoch a v hladisku to vrelo. „Fanklub“ ktorý bol na balkóne si zaslúži absolutórium za atmosféru ktorú vytvoril. Všetkým divákom patrí veľká vďaka za podporu a touto cestou sa im  chcem v mene ŠKP 08 Banská Bystrica poďakovať, že skutočne boli našou šiestou hráčkou.“

V prvom semifinálovom dueli sobotňajšieho programu sa proti sebe postavili Flying Foxes Wien a SVS Post Wien. SVS Post potrvrdil úlohu dominantného klubu v tejto súťaži a bez problémov postúpil do finále.

Semifinále: SVS Post Wien – Flying Foxes Wien 96:56 (45:22)

V nedeľu boli na programe zápasy o konečné umiestnenie, V zápase o 3. miesto nastúpili proti sebe BK Duchees a Basket Flames. Súper, ktorého bystričanky porazili v semifinále, nemal v zápase najmenšie problémy a so zverenkyňami slovenskej trénerky Beáty Renertovej si presvedčivo poradili.

O 3. miesto: BK Duchees Klosterneuburg – Flying Foxes Wien 84:57 (53:27).

Po tomto zápase nasledoval finálový duel turnaja. Veľký favorit celej súťaže, SVS Post Wien, narazil na domáci mladý kolektív ŠKP 08 Banská Bystrica. Telocvičňa bola znovu plná a atmosféra bola tak ako v sobotu vynikajúca. Naše mladé dievčatá vzdorovali sile súpera ako sa len dalo, ale Viedenčanky boli proste nad ich sily. Profesionálny rakúsky klub je úplne niekde inde ako náš dievčenský tím, v ktorom má najstaršia basketbalistka iba 22 rokov.

Finále:
BK ŠKP 08 Banská Bystrica – SVS Post Wien 53:85 (25:49)

2Helga Steger (trénerka SVS Post Wien):  „Dobré finale v dobrej atmosfére. Sme spokojní s našim výkonom. Ukázali sme súdržný tímový výkon a vyhrali sme s istotou. Chceme sa poďakovať za dobrú organizáciu a vyzdvihujem dobrý finálový výkon  domáceho družstva.“

Miloslav Michálik, tréner Bystrických Púm: Vždy to je a bude o nás, znova sme sa v úvode zľakli a od toho sa odvíjal celý zápas. Potrebujeme hrať týchto zápasov viac, aby sme si zvykli. Myslím si, že sme boli dôstojným súperom, ale vo finále sme na viac asi nemali. Výsledky proti SVS Post v priebehu celej sezóny hovoria sami za seba. Odohrali sme proti sebe 3 zápasy a v každom sme dokázali prehrať nižším rozdielom: 52-40-32. Bolo by zaujímavé hrať v tomto zložení o 5 rokov.  Mometálne sa len pripravujeme na vstup do ženskej súťaže, ale som presvedčený, že v Banskej Bystrici na to potenciál je. Všetci to vnímame ako úspech, po dlhých rokoch, v ženskej kategórii. Nijak to však nechceme glorifikovať, pretože mládež tu bola a je výborná vždy a stále.  Dúfam, že sme len opäť upozornili a dali signál, že čo robíme, robíme dobre a teraz hovorím ako šéftréner klubu.“

K tejto sezóne sa vyjadrila aj kapitánka bystričaniek Zuzana Urbániová: Toto bol pre nás jeden z vrcholov sezóny. Myslím si, že sme ho zvládli podľa očakávania. Skončili sme na druhom mieste hlavne preto, že sme podali tímový výkon. Išli sme do finálového zápasu s tým, že ideme zabojovať a nemáme čo stratiť, môžeme jedine prekvapiť. Bojovali sme až do konca, ale Post bol nad naše sily. Určite si trúfame vyhrať prvú ligu. Nálada v tíme je veľmi dobrá, sme nabudené a ideme takisto bojovať. Veríme, že sa to pre nás skončí úspešne.“ Bystrické pumy sú tímom, ktorý má vo svojom seniorskom družstve sto percent vlastných odchovankýň.