Banskobystričan Peter Pellegrini, ktorý je roky okresným predsedom strany Smer-SD, sa len v júli stal ministrom školstva. V tejto pozícii teraz končí. Stane sa totiž druhým najvyšším ústavným činiteľom v krajine.

Peter-PelegríniPremiér a predseda vládnej strany Smer-SD Robert Fico v pondelok prekvapil, keď oznámil, že strana s väčšinou v národnom parlamente, schváli do funkcie jeho predsedu rodeného Banskobystričana Petra Pellegriniho. Funkcia sa uvoľnila po odstúpení Pavla Pašku. Ten post uvoľnil po medializácii kauzy nákupu údajne predraženého zdravotníckeho zariadenia piešťanskou nemocnicou od spoločnosti Medical Group SK, kde v minulosti figuroval, a ktorú dnes vlastní bystrický právnik Juraj Koval.

Peter Pellegrini študoval na Univerzite Mateja Bela i košickej Technickej univerzite ekonomické odbory. Neskôr podnikal a v rokoch 2002 až 2006 bol asistentom poslanca Národnej rady Ľubomíra Vážneho. Následne sa sám stal poslancom národného parlamentu.

Pellegriniho meno sa po neúspechu Ľubomíra Vážneho skloňovalo v minulosti aj v súvislosti s možnou kandidatúrou na primátorské kreslo v Banskej Bystrici. Jeho kariéra sa však rozvíjala na najvyššej úrovni. Pri zostavovaní súčasnej vlády mal byť jedným z adeptov na post ministra financií, no stal sa len štátnym tajomníkom rezortu. Zároveň zastával pozíciu digitálneho lídra, funkcie ktorá vznikla na podnet Európskej komisie za účelom dohliadania a realizácie digitálnej agendy EÚ. V júli tohto roku vystriedal Dušana Čaploviča na pozícii ministra školstva, krátko predtým sa stal podpredsedom strany Smer-SD. Aj pre jeho čerstvé pôsobenie na čele rezortu školstva je jeho nominovanie do funkcie predsedu parlamentu prekvapením.

Napriek pôsobeniu vo vysokej politike sa Pellegrini stále aktívne venuje aj lokálnym témam. Osobne uviedol podporu strany pre úspešného primátorského kandidáta Jána Noska a angažoval sa aj pri kauze rušenia ZŠ Bakossova. Po jeho zásahu zmenili názor na rušenie školy aj viacerí miestni poslanci za túto stranu.