Samosprávy budú môcť zakázať hazard na svojom území aj bez predchádzajúcej petície obyvateľov. Rozhodli o tom tento týždeň poslanci Národnej rady Slovenskej republiky. Ak zmenu zákona podpíše prezidentka, viaceré mestá avizujú rázne kroky v krátkom čase.

Výnimkou nebude ani Banská Bystrica, ktorá už v uplynulých rokoch v rámci možností platného zákona prijala sériu opatrení, ktoré obmedzovali ďalšie rozširovanie herní či ich umiestnenie.

„Doposiaľ sme mali len minimálne kompetencie rozhodovať o hazarde v našom meste, ale aj tak sme robili všetko preto, aby tu nevznikali žiadne nové herné prevádzky. Vďaka našim aktivitám sa v porovnaní s rokom 2016 dnes v Banskej Bystrici nachádza z pôvodného počtu 37 už len 20 herní a 1 kasíno,“ hovorí primátor Ján Nosko (nez.).

Primátor teraz avizoval, že návrh VZN o zákaze hazardných hier na území Banskej Bystrice plánuje sám predložiť poslancom zastupiteľstva. „Budem vyzývať aj primátorov a starostov z okolitých miest a obcí, aby bol náš postup v tejto veci spoločný a koordinovaný,“ doplnil vo vyhlásení na sociálnych sieťach.

O regulácii hazardu v slovenských samosprávach sa intenzívne hovorí posledných desať rokov. Možnosti, aké pri ich obmedzovaní mali, sa však priebežne menili.

Napríklad v roku 2011 o zrušení automatov ešte mesto neuvažovalo a poslanci upozorňovali na súvisiaci výpadok príjmov. Názory proti hazardu však postupne začali prevládať tak vo verejnosti, ako aj medzi volenými zástupcami.

V Banskej Bystrici, na rozdiel od iných slovenských miest, nebola v ostatných rokoch iniciovaná petícia, ktorá bola základnou podmienkou pre možnosť následného schvaľovania zákazu hazardu zastupiteľstvom. Aby bola platná, muselo by ju podpísať až minimálne 30% obyvateľov mesta. Táto podmienka s novelou zákona odpadá.

„Dlhodobo presadzujeme, aby sme hazard dostali z Banskej Bystrice preč. Vždy sme hovorili, že ak Národná rada dá mestám kompetencie, tak k zákazu bezodkladne pristúpime. Teraz je to o naplnení sľubu, ktorý sme dali Banskobystričanom a určite budem presadzovať zrušenie herní. Ani výpadok príjmov mestského rozpočtu nás nepresvedčí o tom, že herne by mali v Bystrici zostať,“ povedal viceprimátor Jakub Gajdošík, podpredseda poslaneckého klubu Hlas-SD .

„Téme sa ako klub Banskobystrická alternatíva dlhodobo venujeme a vnímame problémy súvisiace s prevádzkou herní nielen v centre mesta, ale aj na sídliskách. Novelu zákona preto vítame a VZN v čo najprísnejšej podobe podporíme,“ potvrdil podporu zámeru primátora aj predseda klubu BBA Vladimír Pirošík.

„Roky sme v samosprávach trpeli tým, že sme nevedeli zákonnou cestou regulovať hazardné hry a umiestnenie herní. Ak takáto možnosť nastane a budeme mať konečne možnosť zasiahnuť, je dôležité zmysluplne zaviesť reguláciu na území nášho mesta. Veľmi dôležité bude koordinovať postup s okolitými obcami, aby sa hazard nepresunul tam, alebo aby sa nám nepresunul do podzemia, kde jeho reguláciu nebudeme mať vôbec v rukách. Samozrejme neopomeňme v tejto kritickej dobe pri tvorbe rozpočtu ani výpadok príjmov mesta na dani z hazardu, ktorý bude musieť samospráva vykryť,“ doplnil pre BBonline.sk Martin Turčan, predseda poslaneckého klubu Srdcom Bystričania.

Mesto plánovalo pre rok 2020 v rozpočte príjmy z odvodov z hazardných hier na úrovni 385-tisíc eur. Tento objem by sa však, s ohľadom na pandémiu i priebežne klesajúci počet herní a herných zariadení na území mesta, mal podľa informácií BBonline.sk v tomto roku naplniť len z vyše polovice.

Po prípadnom rozhodnutí o zrušení hazardu na území mesta ešte budú plynúť jednotlivým podnikom platné udelené licencie. Tie mohli dosiaľ držať až na päť rokov. Výpadok príjmov mestského rozpočtu tak bude postupný.