Banská Bystrici nebude v blízkej dobe nasledovať príklad miest Sabinov a Podolínec, kde zakázali výherné automaty.  Mestský úrad nateraz s podobným opatrením nepočíta, i keď poslanci takýto krok po zvážení všetkých za a proti nevylučujú.

Samosprávy obcí a miest majú na základe novely zákona o hazardných hrách možnosť zakázať hazardné hry na svojom území. Zákonná úprava schválená NR SR v júli tohto roka umožňuje obciam a mestám takýto postup prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia (VZN). Ako prví využili toto právo mestá Sabinov a Podolínec, keď na svojom území zakázali výherné automaty.

Banská Bystrica v blízkej dobe zrejme spomínané mestá nasledovať  nebude. Mestský úrad neuvažuje o predložení takéhoto návrhu, keďže hazardné hry sú významným zdrojom príjmov mestského rozpočtu. Ako BBonline.sk informovala hovorkyňa mestského úradu Monika Pastuchová, celkový výpadok príjmov v rozpočte by v prípade zákazu výherných automatov  dosiahol 320 000 eur.

Finančnú stránku celej veci si uvedomujú aj zástupcovia poslaneckých klubov v mestskom zastupiteľstve.  „Umiestnenie výherných automatov treba veľmi citlivo zvážiť najmä v blízkosti škôl a zariadení, kde sa zdržujú deti. Na druhej strane ich úplný zákaz by v tejto dobe, keď je veľký výpadok podielových daní, spôsobil v príjmovej stránke rozpočtu mesta obrovský a nenahraditeľný výpadok finančných zdrojov,“ vyjadril názor na prípadný zákaz Jakub Gajdošík, podpredseda poslaneckého klubu Smer-SD – SNS.

Monika Pastuchová upozorňuje, že umiestnenie prevádzok s výhernými automatmi je ošetrené aj v súčasnosti: „Nemôžeme povoliť prevádzkovanie hazardnej hry, ak je vzdialenosť prevádzky menšia ako 200 metrov od školy, školského zariadenia. Preto povolenia na prevádzkovanie hazardných hier vydávame len na rok a nie na dlhšie obdobie.“

Menej radikálnu cestu by hľadal aj Martin Turčan, predseda klubu SDKÚ-DS: „Chápem štát, že dal možnosť vybrať si, ale kompenzáciu tohto výpadku musí v tom prípade znášať samotná samospráva, ktorá sa pre takéto riešenie rozhodne. V našom meste, keď sa hľadá každé euro a výpadky na strane príjmov sú dlhodobé, by som k celkovému zákazu automatov pristupoval veľmi citlivo. Som v tejto chvíli radšej za diskusiu a hľadanie menej razantných postupov, ak uznáme, že situácia je v našom meste vážna. Stále sú tu menej radikálne riešenia, ako obmedziť vyslovene závislosť niektorých obyvateľov nášho mesta na hracích automatoch.“

Poslanci za Banskobystrickú alternatívu pripravujú na tému patologického hráčstva diskusné fórum a k prípadnému zákazu vybraných hazardných hier by chceli iniciovať verejné zhromaždenie obyvateľov mesta. „Analyzujeme skúsenosti iných slovenských samospráv, ktoré využili možnosti novej legislatívy, ako aj dopad zavedenia potenciálnej regulácie hazardu na rozpočet mesta Banská Bystrica. V prípade, že názor odbornej aj laickej verejnosti bude jednoznačne za posilnenie regulácie hazardu, a tým pádom aj za zásah do slobody podnikania, nové VZN obmedzujúce prevádzku výherných automatov by mohlo vstúpiť do účinnosti od roku 2013,“ povedal Vladimír Pirošík z poslaneckého klubu BBA.

Na schválenie VZN, ktoré by regulovalo resp. úplne zakázalo prevádzku výherných automatov na území Banskej Bystrice by bola potrebná trojpätinová väčšina prítomných poslancov v mestskom zastupiteľstve.