Banská Bystrica bude mať možnosť vypočuť si jeden z posledných koncertov projektu HRANA – pocta skvelému hudobníkovi Marekovi Brezovskému, v podaní tria, ktoré je zložené so špičkových slovenských hudobníkov.

hranalive

Trio v zložení Oskar Rózsa, Martin Valihora a Vladislav Šarišský pripravili v troch slovenských mestách posledné koncerty tohto projektu. Ide o najautentickejšiu podobu Marekovej hudby, kdeďže tvoril väčšinou v triu. Ten prvý už odohrali v Žiline, 8. decembra a ďalšie dva sú pripravené pre banskobystrické a bratislavské publikum.

hrana bbMarek Brezovský bol hudobný skladateľ a klavirista, ktorý patril medzi najväčšie talenty slovenskej hudby. Zomrel 22. júna 1994 ako dvadsaťročný na predávkovanie heroínom. Už ako tínedžer písal skladby s mimoriadne silnou výpovednou hodnotou – na jednej strane umelecky vycibrené, na druhej strane bezprostredne živelné. Niektoré odrážajú pocity človeka zomknutého v putách závislosti, iné sú skôr energické či sympaticky drzé, no všetky sú svojím spôsobom nadčasové. Album Hrana vznikol na podnet Oskara Rózsu, ktorý sa v roku 1999 rozhodol z archívov svojho kamaráta Brezovského povyberať skladby, naspievať jeho party a nahrať podklady so známymi inštrumentalistami. Pred štyrmi rokmi sa s Hranou predstavili na festivale Viva Musica! a rok na to sa začalo úspešné turné. Tohto roku prišiel do kín aj dokument HRANA – 4 filmy o Marekovi Brezovskom.

Koncert sa uskutoční 16. decembra o 19. hod v Klube 77.
Vstupné na tento koncert je 10€, pričom lístky je možné si rezervovať na oficiálnej stránke Klubu 77.