Hrajú hard rock a heavy metal, ale nekladú si hranice – žánrové ani iné. Hrajú len preto, lebo hrať chcú. To je banskobystrická kapela Broken Rain, čiže: Martin Rybár (BB, spev), Filip Prašovský (BB, gitara, vokály), Vladislav Gális (BB, basgitara, vokály), Branislav Končír (BB, bicie).

Broken Rain tvoria hudobníci, ktorí predtým hrávali v rôznych kapelách. Ako a prečo sa vôbec táto formácia dala dokopy?

Kapela Broken Rain vznikla v novembri 2006. Spevák Martin a gitarista Filip sa poznali už dávno a v tom čase spolu hrali v banskobystrickej kapele Nemo+. S basgitaristom Vladom sa zoznámili na koncerte skupiny Deep Purple, čo malo symbolický význam pre smerovanie kapely. Pôvodne sme hrali s iným bubeníkom, zakrátko k nám však nastúpil náš súčasný bubeník Braňo, bývalý spoluhráč Martina a Filipa z ich predchádzajúcej kapely. Prečo sme sa dali dokopy? Jednoducho sme mali chuť hrať a cítili sme, že v tejto zostave nás to bude baviť a bude to stáť za to.

Prezentujete sa štýlom heavy metal a hard rock. Nemali ste pri vzniku kapely problém dohodnúť sa na štýle hudby, ktorý chcete hrávať?

Od začiatku nám bolo jasné, že chceme hrať hard rock a heavy metal s tým správnym feelingom, ktorý k tomu patrí. Najprv sme hrali prevzatý repertoár od kapiel ako Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabbath, Rainbow, Whitesnake, Judas Priest… Postupne sme začali pracovať na vlastných skladbách a dnes vieme odohrať koncert zložený výlučne z nášho repertoáru. Stále vychádzame z klasického hardrockového a heavymetalového základu, ale nekladieme si zbytočné hranice. Keď sa nám do nejakej skladby hodí napríklad progresívna inštrumentálna pasáž, pokojne ju tam dáme, keď sa nám do nejakej skladby bude hodiť violončelo, bez obáv ho použijeme. Podstatné je, aby sme to boli stále my.

Čo vlastne symbolizuje názov Broken Rain?

Názov Broken Rain vznikol na základe momentálnej inšpirácie, keď sme raz v daždi išli zo skúšobne. Zapáčilo sa nám, že tie dve slová spolu znejú tvrdo a razantne, čo sa hodí k našej hudbe, a zároveň v mysli vyvolávajú zaujímavé obrazy. Broken Rain sa dá do slovenčiny preložiť viacerými spôsobmi – Rozbitý dážď, Zlomený dážď, Pokazený dážď… Každý si k tomu môže dosadiť vlastný význam a predstaviť si niečo iné.

Ktoré kapely považujete za vaše vzory a inšpiráciu vo vašej tvorbe?

Zhodneme sa napríklad na kapelách ako Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabbath – to je základ, na ktorom je postavená takmer celá tvrdá rocková muzika a dodnes sa dá z neho veľa naučiť. Každý z nás okrem toho počúva aj kopu inej muziky, od klasického rocku, cez všetky možné metalové žánre, až po progresívny rock či fusion. Žiadnu kapelu však nechceme imitovať, chceme hrať vlastný štýl.

V januári minulého roku ste vydali CD s názvom DEMO 2009, ktoré pozostávalo prevažne z prevzatých skladieb. Čo bolo príčinou? Chýbali vám nápady?

CD Demo 2009 bolo určené najmä na prezentáciu kapely na úrovni klubovej scény. Tri vlastné skladby tam boli skôr ako bonus, ako predzvesť nášho oficiálneho debutového albumu.

Môžeme teda od vás očakávať nový album alebo je na to ešte čas?

Práve pracujeme na našom prvom albume, ktorý budú tvoriť len vlastné skladby. Nahrávame ho v štúdiu u Ľuba Lichého (JB, ex Hematit, Liquid Boogie Roll…), ktorý je zároveň jeho producentom. Usilujeme sa zachovať našu koncertnú energiu a pridať k tomu ešte niečo navyše. Neponáhľame sa, chceme si dať záležať, aby výsledok stál za to. Aby to bol kvalitný album, na ktorom bude čo počúvať od prvej až po poslednú skladbu.

Čo vás inšpiruje k zloženiu skladby a podľa čoho si vyberáte svoj repertoár?

Inšpirácia je rôzna – momentálna nálada a pocit, sny, zážitky z každodenného života, partnerské vzťahy… Za každou skladbou je nejaký príbeh. Pri tvorbe našich skladieb je veľmi dôležitá vzájomná chémia medzi členmi kapely. Niekedy skladba vznikne v rámci improvizácie, niekedy jeden človek prinesie nápad a spoločne ho rozvíjame. Musí to medzi nami iskriť, podstatné je, aby sme sa so skladbou všetci stotožnili a dali do nej kus zo seba.

Aj vy patríte k väčšine banskobystrických kapiel, ktoré nehrávajú slovenské skladby. Myslíte si, že je to pre modernú, slovenskú, rockovú kapelu príliš veľká výzva?

To, že máme texty v angličtine, súvisí so zvukovými vlastnosťami tohto jazyka. Rozhodne nemáme nič proti slovenčine a vieme písať aj slovenské texty, ale jednoducho angličtina znie inak ako slovenčina a zdá sa nám, že sa lepšie hodí k nášmu štýlu hudby. Darmo, je to univerzálny jazyk rockovej muziky. V konečnom dôsledku však nie je najdôležitejšie, v akom jazyku je skladba. Podstatné je, aby vyjadrovala nejakú silnú emóciu, aby pri nej človeku naskakovali zimomriavky.

Na ktoré z vašich vystúpení máte najkrajšie spomienky a prečo vám utkvelo v pamäti?

Zažili sme veľa dobrých koncertov. Ak by sme mali vybrať tie najpamätnejšie, určite by medzi ne patrilo otváranie jedného (dnes už, žiaľ, neexistujúceho) hudobného klubu v Lučenci, ktorý vtedy praskal vo švíkoch, alebo viaceré vystúpenia v Handlovej, kde je silná základňa fanúšikov rockovej muziky. Dobrý koncert je vtedy, keď sa ľudia bavia, keď pod pódiom chalani mykajú hlavami a dievčatá krútia bokmi. Najmä toho druhého sa nevieme nabažiť…

Predpokladám, že členovia kapely Broken Rain majú aj svoje zamestnanie. Hrávate teda iba pre zábavu, vo svojom voľnom čase, alebo sa hudbou aj živíte?

Hrávame vo voľnom čase, každý z nás sa živí niečím iným – Martin je obchodný zástupca, Vlado prekladateľ, Braňo finančník, Filip donedávna študoval environmentálny manažment.  Každý z nás mal určite obdobie, keď sníval o tom, že sa bude živiť len hudbou. Dnes to berieme realisticky a ako určitú výhodu vnímame to, že nie sme pod nijakým tlakom zo strany manažmentu či vydavateľstva, že hráme len preto, lebo chceme.

Čo najradšej robíte, keď nie ste v práci a nenacvičujete s kapelou?

Niektorí z nás už majú rodiny, takže svoj čas delíme medzi prácu, rodinu a kapelu. Na ďalšie koníčky nám veľa času nezostáva, ale máme napríklad jednu spoločnú neresť – po skúške vždy zamierime rovnou čiarou do obľúbenej pizzerie. 🙂

Čakajú vás v blízkej budúcnosti nejaké koncerty?

Momentálne sa intenzívne venujeme nahrávaniu albumu, ale nechceme zanedbávať ani koncerty, lebo priamy kontakt s publikom sa nedá ničím nahradiť. Najbližšie hráme 21. mája v banskobystrickom Klube 77 spolu s kapelami Kontinuum a 1celá5. Informácie o aktuálnych koncertoch vždy dopĺňame na našu webovú stránku a na náš profil na hudobnom serveri Bandzone. V lete by sme chceli vystúpiť na pár festivaloch, a ak všetko pôjde tak, ako má, na jeseň nás možno čaká jeden veľmi zaujímavý koncert. Keď to bude aktuálne, určite sa o tom dozvedia aj čitatelia BBonline.