Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica v stredu nastúpili na domácej palubovke v telocvični budovy Filozofickej fakulty UMB na prvý duel série o konečné 7. miesto v Niké extralige žien proti Spišskej Novej Vsi. 

Basketbalistky UMB sa v úvode zápasu ujali vedenia 6:0. Následne sa do hry dostali aj hosťujúce hráčky, ktoré znížili na 11:10. Po jedinej trojke Bystričaniek v závere prvej štvrtiny viedli sovičky po 10 minútach o 4 body. Druhú štvrtinu zvládli lepšie basketbalistky zo Spiša, ktoré viedli po polčase tesne, o jediný bod. V treťom dejstve sa dostali opäť do vedenia hráčky tímu UMB, ktoré už do konca zápasu výhru zo svojich rúk nepustili a pripísali si dôležité prvé víťazstvo v sérii.

Napriek prehre boli Spišiačky úspešnejšie v premieňaní trestných hodov. Hosťujúci tím mal taktiež navrch v streľbe spoza trojkového oblúka, keď hráčky Spišskej Novej Vsi premenili 5 trojkových pokusov, zatiaľ čo sovičky len jeden. Basketbalistky UMB však dominovali v streľbe za dva body, keď premenili takmer polovicu dvojkových pokusov. Ich súperky zaznamenali v tomto ukazovateli len 22-percentnú úspešnosť.

Petra Števulová, hráčka BK ŠK UMB: „Myslím si, že o dnešnom zápase sme mali celkom iné predstavy, aj keď sme vedeli, že to bude náročné. Veľmi sa však tešíme, že sme vyhrali a ak chceme, aby to tak bolo aj v sobotu, musíme si viac vážiť loptu, nedovoliť súperovi útočné doskoky a hlavne, hrať tímovo a so srdcom.“

Katarína Piperková, hráčka BK ŠK UMB: „Všetky sme si uvedomovali, že dnes to bude veľmi náročný zápas. Som šťastná, že sa nám podarilo vydrieť víťazstvo v prvom zápase v tomto kole play-off. Nemôžem povedať, že dnes to bol pekný basketbal, ale aj to patrí k play-off. V sobotu očakávame rovnako vyrovnaný duel. V sobotu musíme eliminovať straty. Nemôžeme ich mat toľko ako dnes, pretože to nás môže stáť víťazstvo. Je dôležité, aby sme plnili úlohy a hrali kolektívne ako v druhom polčase. V sobotu je nový zápas a musíme sa na to pripraviť, aby sme hrali náš basketbal a verím, že budeme úspešné, aj keď to bude ešte náročnejšie ako dnes.“

Eva Antalecová, asistentka trénerky BK ŠK UMB: „Dnešné stretnutie bolo veľmi náročné. Nielen my, ale aj naše súperky chceli veľmi vyhrať. Určite nám nechýbala bojovnosť, avšak časté straty lôpt nás stáli veľmi veľa síl a energie. Veľká škoda je, že sme nedokázali využiť našu výškovú prevahu pod košmi. Musíme sa poučiť z chýb z dnešného zápasu a vyvarovať sa im, aby nás nestáli v budúcnosti dôležité body. V sobotu musíme podať kolektívny výkon, aby sme sa už nemuseli vrátiť na domácu palubovku v rámci 3. kola play-off.“

Niké extraliga žien – play-off o 7. miesto – 1. zápas – 14. 4. 2021 – Banská Bystrica

BK ŠK UMB Banská Bystrica – ŠKBD Spišská Nová Ves 54:48 (14:10, 10:15, 15:9, 15:14)

Zostava BK ŠK UMB a body: Turčanová 14, Paulechová 10, Chovancová 9, Piperková 7, Kovalenko 6, Moravčíková 2, Števulová 2, Mrváňová 2, Vyšná 2, Dobrotová, Žilinská.

TH: 9/19 – 13/17. Trojky: 1/19 – 5/23. Fauly: 22 – 21. Stav série: 1:0.

Druhý duel série, hranej na dva víťazné zápasy, je na programe v sobotu 17. apríla od 18.00 h na palubovke Spišskej Novej Vsi.