Len osem hráčok a žiadna pivotka, v takom zložení vycestovali basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica v sobotu na palubovku majstra, kde podľa očakávania prehrali vysokým rozdielom. Piešťanské Čajky nastrieľali sovičkám v stretnutí 12. kola extraligy vyše sto bodov.

Bystričanky sa ešte v prvom polčase prezentovali sympatickým dojmom, keď v oboch štvrtinách dokázali zaznamenať dvojciferný počet bodov. Favorizované Čajky však od úvodu diktovali tempo hry a za polovicu zápasu nastrieľali takmer 60 bodov. Po zmene strán sa sovičkám vôbec nedarilo v útoku, keď dali v tretej štvrtine len dva koše a v záverečnej 10-minútovke 5 bodov. Hráčky Piešťan pokorili 100-bodovú hranicu v 38. minúte a napokon zvíťazili 108:33.

Bodovo sa presadili všetky hráčky na súpiske domácich. Najlepšou strelkyňou zápasu bola 19-bodová pivotka Alica Moravčíková. Dvojcifernú bodovú hranicu pokorilo až päť Čajok. O vyše tretinu bodov sovičiek sa postarala 13-bodová Klaudia Háberová, ktorá pridala aj 6 obranných doskokov. S 9-timi bodmi jej sekundovala Jana Matejčíková, ktorá dala, rovnako ako Háberová, 3 trojky. Basketbalistky UMB dali spoza perimetra viac ako polovicu svojich bodov. Absencia pivotiek na strane hostiek sa prejavila aj na doskokoch, v ktorých mali Piešťančanky navrch 52 – 19.

Povedali o zápase

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Dnes môžem len pogratulovať súperkám. Vzhľadom na zdravotnú absenciu všetkých podkošových hráčok sme bojovali toľko, čo nám súper dovolil.“

Klaudia Háberová, najlepšia strelkyňa sovičiek v zápase: „Na dnešný zápas sme vyrazili v málo početnej zostave. Vedeli sme, čo nás čaká, že výškovú a silovú prevahu bude mať súper. Myslím si ale, že v úvode zápasu sme sa celkom držali, ale potom sa ukázala kvalita na strane súpera. Nemyslím si ale, že to bol úplne zlý výkon. Mali sme tam aj pekné momenty, nejaké zisky, bojovnosť tam bola. Čaká nás v tomto roku ešte zápas so Šamorínom, aj tam sa pôjdeme pobiť o výsledok.“

Niké Extraliga žien – 12. kolo – sobota 17.12.2022, 18.00 h – Diplomat aréna – Piešťany

Piešťanské Čajky – BK ŠK UMB Banská Bystrica 108:33 (31:11, 59:24, 82:28)

Štvrtiny: 31:11, 28:13, 23:4, 26:5. Rozhodovali: Bartoš, Bullo, Fáber. Diváci: 456.

Zostava Piešťanské Čajky a body: Mujović 18, James 13, Jurčenková (C) 9, A. Mandić 2, G. Andělová 2 (Moravčíková 19, Martišková 13, Kraislová 12, Taušová 8, Chovaníková 5, Rusiňáková 5, Valová 2). Tréner: P. Jankovič

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Háberová 13, Matejčíková 9, Piperková 2, Mrváňová (C) 2, Šimčíková 2 (Slavíková 5, Luptáková 0, Villányiová 0). Trénerka: A. Izáková.

TH: 9/9 – 1/2, trojky: 9/24 – 6/24, fauly: 14 – 14, doskoky: 52 – 19, asistencie: 22 – 6, zisky: 19 – 8, straty: 15 – 35, bloky: 2 – 1, streľba z poľa: 45/83 (54%) – 13/47 (27%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

8 BK ŠK UMB Banská Bystrica 562:975 1/5 (16,67%) 1/5 (16,67%) 2/10 16,67%

Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica čaká najbližší duel v stredu 21. decembra o 18.00 h, kedy sa v rámci 13. kola Niké Extraligy žien predstavia na palubovke ŠBK Šamorín.