Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica odštartovali ťaženie v nadstavbovej časti sezóny 2021/2022 v Niké Extralige žien stretnutím v Poprade. Sovičky favorizovaného súpera na jeho palubovke neprekvapili a v prvom zápase skupiny o 5. až 8. miesto zaknihovali prehru o vyše 30 bodov.

Hráčky BK ŠK UMB ešte v úvode zápasu držali s Popradčankami krok, keď viedli 8:10 a po trojke Kláry Paulechovej aj 12:13. Domáci tím ale ovládol záver prvej štvrtiny a aj vďaka úspešným trojkovým pokusom Patrície Sojákovej a Emmy Kmetoniovej viedol po 10 minútach o 9 bodov. Sovičkám sa v druhej štvrtine podarilo znížiť na 26:20 sériou 7 bodov, keď Rebeka Chovancová pridala k dvojke aj dva premenené trestné hody a spoza trojkového oblúka sa trafila Petra Šunová. Bystričanky už však ďalšie koše do prestávky nepridali a Popradčanky naopak zveľadili svoj náskok na polčasových 27 bodov.

Ani tretia 10-minútovka hráčkam UMB nevyšla, keď v nej strelili len jeden kôš a domáce basketbalistky navýšili odstup o ďalších 10 bodov. Pre sovičky môže byť pozitívom aspoň štvrtá štvrtina, ktorú basketbalistky UMB vyhrali o štyri body. Nič to však už nezmenilo na jednoznačnej výhre domáceho Popradu.

Basketbalistky UMB sa museli proti Popradu zaobísť bez ich najlepšej strelkyne Anny Kaliuzhnej. Spomedzi sovičiek sa v útoku najviac darilo Kláre Paulechovej, ktorá si pripísala 12 bodov, dve trojky a 6 doskokov. Na strane BAM Poprad bodovo vyčnievala dvojica Gabriela Lešková – Patrícia Sojáková, ktorá sa spolu postarala o 30 bodov domáceho družstva. Obe hráčky si pripísali aj po 3 úspešné strely spoza perimetra. Popradčanky dominovali v úspešnosti streľby za 2 body, keď premenili takmer polovicu dvojkových pokusov, zatiaľ čo basketbalistky UMB len niečo vyše štvrtiny.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Dnes sme sa porazili samé. Musíme si upratať vo vlastnej kuchyni a rozhodnúť sa, čo chceme ďalej. V podstate pre nás sezóna začala práve dnešným zápasom. Žiaľ, ani herne, ani mentálne a ani tímovo sme neboli nastavené do dnešného zápasu.“

Klaudia Háberová, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Na dnešnom zápase sme mali užšiu rotáciu, nakoľko sme mali len jednu pivotku. Pripravovali sme sa na súperky z predošlých zápasov, kde väčšinou hrali zónu, ale tentokrát ju hrali minimálne. Vôbec  sme neboli koncentrované, neodstavili sme hráčky a súperky mali násobené šance, ktoré premieňali, na rozdiel od nás. Horeli sme hlavne v hre jedna na jedna. Z môjho pohľadu by sme mali na tento zápas zabudnúť a nastúpiť proti Slovanu úplne inak. Hlavne sme zabudli hrať s chuťou a srdcom, ktoré chýbalo už aj na predošlom zápase.“

Niké Extraliga žien – skupina o 5. až 8. miesto – 1. kolo – sobota 8.1. 2022 – Poprad

BAM Poprad – BK ŠK UMB Banská Bystrica 70:37 (47:20)

Zostava BAM Poprad a body: Lešková 13, Tetemondová 6, Drobná 6, Vyšňová 4, Taušová 4 (Sojáková (C) 17, Kmetoniová 8, Lysová 6, Michlíková 4, Barillová 2, Húsková 0, Sagalincová 0) Tréner: M. Veverka

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Paulechová 12, Šunová 9, Chovancová 4, Piperková 2, Mrváňová (C) 0 (Háberová 6, Dobrotová 2, Slavíková 2, Žilinská 0, Villányiová 0, Luptáková 0) Trénerka: A. Izáková

Štvrtiny: 22:13, 25:7, 12:2, 11:15. TH: 8/16 – 8/14. Trojky: 6/20 – 3/11. Fauly: 16 – 21. Rozhodovali: Gacík, Donovalová, Životský. Stretnutie sa odohralo bez prítomnosti divákov.

4 BK ŠK UMB Banská Bystrica 345:447 1/2 (33,33%) 0/4 (0,00%) 1/6 14,29%

Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica sa najbližšie predstavia na domácej palubovke v telocvični FF UMB, kde v sobotu 15. januára o 18.00 h privítajú v rámci 2. kola nadstavbovej časti BK Slovan Bratislava.