Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica v nedeľu na ľade posledného Humenného prehrávali po dvoch tretinách o tri góly, ale v tretej tretine vyrovnali a napokon vyhrali po samostatných nájazdoch.

Skóre stretnutia otvorili domáci. V 4. minúte sa Hannu Kuru z pravého kruhu dostal cez dvoch baranov pred bránkovisko, natiahol si brankára Gapšera Krošelja a poslal puk do odkrytej časti brány – 1:0. O pár minút neskôr si hostia zahrali prvú presilovú hru. Matt Wilkins v nej z prvej z pravého kruhu ešte nepochodil, ale mrzieť ho to napokon nemuselo. Krátko nato sa v početnej prevahe presadil Carter Turnbull, keď mu z predbránkového priestoru prihral vľavo Roman Faith – 1:1. Turnbull tak pridal už svoj dvadsiaty presný zásah v sezóne.

V úvode druhej tretiny mal tutovku Rastislav Gašpar, ktorý si už potiahol puk povedľa Galimova a zakončoval do odkrytej brány, ale na bránkovej čiare zasiahol neuveriteľne Marek Pacalaj. Po faule Franka Horu z 26. minúty mali domáci k dispozícii 4-minútovú presilovku, ktorú využili už zakrátko, keď Adam Lapšanský bez prípravy z pravej strany trafil vzdialenejšiu časť Krošeljovej svätyne – 2:1. Potom sa proti pravidlám previnil aj Tomáš Matoušek a posledný celok tabuľky skóroval aj v presilovej hre o dvoch mužov. Na 3:1 zvyšoval Matthew Sredl, ktorý sa presadil strelou z osi klziska z úrovne vrcholov kruhov. V pokračujúcej početnej prevahe o jedného muža skóroval Sredl z podobnej pozície opäť, tentokrát z prvej – 4:1. Hostia tak inkasovali trikrát za necelé dve minúty.

V úvode tretej tretiny mali barani k dispozícii presilovú hru a strelu Franka Horu od modrej čiary tečoval úspešne vo vzduchu do brány Faith – 4:2. V 45. minúte už platil stav 4:3, keďže Carter Turnbull prihral z ľavej strany na modrú čiaru Ivanovi Ďatelinkovi a kapitán HC ’05 z prvej vypálil presne. Tretia tretina patrila zverencom Raima Helminena, ktorí v 48. minúte vyrovnali na 4:4, keď Wilkins trafil ľavú žŕdku a z dorážky si otvoril strelecký účet v drese baranov Chris Langkow. Potom sa hra vyrovnala a zápas dospel až do predĺženia, keďže domáci nevyužili obrovské príležitosti v samom závere riadneho hracieho času.

V hre troch proti trom neskóroval ani jeden tím. Na rad tak prišli samostatné nájazdy. V nich sa strelcom darilo. Na domácej strane skórovali Parshin, Šoltés a Lapšanský, ale za baranov sa presadili až štyria hráči – Bíreš, Turnbull, Petriska a Wilkins. Dva body tak putujú pod Urpín.

Raimo Helminen, tréner baranov (zdroj: hc05.sk): „Mali sme trochu pomalší štart do stretnutia a v prvej tretine sme neboli pripravení hrať na sto percent. Koncom prvej časti sme sa postupne do toho dostávali, no v druhej dvadsaťminútovke sme nehrali príliš rozumne a dopustili sme sa niekoľkých faulov, ktoré viedli k viacerým gólom. A aj keď to boli presilovkové góly, mohli sme v tých momentoch zabojovať o niečo viac. Veľmi dobrou správou však je, že hráči sa nevzdali a každý jeden dal do toho všetko. Spolu tvrdo pracovali, pomáhali si a dokázali sme sa vrátiť do zápasu. Napokon sme zvíťazili po nájazdoch, s čím môžeme byť celkom spokojní.“

Tipos extraliga – 42. kolo – nedeľa 04.02.2024, 17.00 h – Humenné

HC 19 Humenné – HC ’05 Banská Bystrica 4:5 sn (1:1, 3:0, 0:3 – 0:0, 3:4)

Góly a asistencie: 4. Kuru (Pereskokov, Pacalaj), 27. Lapšanský (Sredl, Handlovský), 28. Sredl (Pereskokov, Parshin), 29. Sredl (Lapšanský) – 8. Turnbull (Faith, Wilkins), 44. Faith (Hora, Wilkins), 45. Ďatelinka (Turnbull, Hora), 48. Langkow (Wilkins, Bačik), rozh. náj.: Wilkins. Rozhodovali: Korba, Orolin – Ordzovenský, Bogdaň. Diváci: 1782.

Zostava HC 19 Humenné: Galimov (Kozel) – Meliško, Sredl, Pacalaj, Sergienko, Ťavoda, Novický (A), Thomka – Parshin, Kuru, Pereskokov – Lapšanský, Foss, Šoltés – Handlovský (C), Linet, Vaško (A) – Horvát, Ragan, Borov.
Tréner: M. Štrba.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (Rabčan) – Bačik (A), D. Stránský, Hora, Žabka, Ďatelinka (C), Luža, Pavúk – Wilkins, Langkow, Turnbull – Gašpar, Bíreš, Matoušek (A) – Petriska, Faith, Výhonský – Macek, A. Stránský, Štrauch.

12 HC 19 Humenné 42 12 1 5 24 104:158 43

Teraz príde na rad reprezentačná prestávka, po ktorej sa barani predstavia v stredu 14. februára od 17.00 h v Poprade.