Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica vycestovali v prvý februárový piatok už bez Filipa Belányiho a Petra Šenkeřika do Košíc. Domácim oceliarom dali jeden gól, ale aj tak získali všetky tri body, keďže Gašper Krošelj si udržal čisté konto.

V prvej tretine sa skóre nemenilo. Napriek tomu, že obe mužstvá si zahrali dve presilovky. Vo 8. minúte podržal Krošelj hostí pri tutovke Hunter Fejesa. Azda najväčšiu šancu baranov v prvom dejstve mal Andreas Štrauch, ktorý prešiel cez dvoch protihráčov až pred bránu, ktorú ale minul.

Skóre stretnutia otvorili v úvode druhej tretiny barani. Presadil sa štvrtý útok, keď David Stránský nahodil od modrej čiary puk pred bránu, kde sa presným tečom prezentoval Dominik Sojka, ktorý sa vrátil do zostavy HC ’05 – 0:1. Diváci v Steel Arene, medzi ktorými bola aj skupina banskobystrických priaznivcov, videli v 37. minúte hneď dve šance, a to počas presilovky HC ’05. Pred odkrytou bránou Dominika Riečického najprv neuspel Matt Wilkins a krátko nato si Krošelj poradil s ranou z prvej v podaní Joonu Jääskeläinena.

Domáci mali príležitosti na vyrovnanie aj v tretej tretine, ale slovinský gólman držal tri body na strane hostí. V 50. minúte zneškodnil Krošelj bekhendový pokus Patrika Rogoňa, ktorý sa ocitol vo vyloženej príležitosti. O niekoľko desiatok sekúnd neskôr sa zas zaskvel pri tvrdej strele Jääskeläinen od modrej čiary, z následnej dorážky neuspel ďalší niekdajší hráč Banskej Bystrice Alex Breton. Barani vo zvyšnom priebehu duelu ešte ubránili oslabenie a napokon aj najtesnejšie vedenie, pričom Krošelj si pripísal 37 úspešných zákrokov. Oceliari tak vyšli strelecky naprázdno v druhom zápase po sebe, keďže predtým prehrali 3:0 v Michalovciach.

Povedali o zápase pre prítomných zástupcov médií (zdroj: hc05.sk)

Raimo Helminen, tréner baranov: „Bol to skutočne náročný zápas, mali sme dobrý štart a v prvej tretine sme podali dobrý výkon. Domáci tím však má kvality, dokážu dobre korčuľovať, otáčať hru a mali sme prakticky väčšinu času problémy. Párkrát sme mali v každej tretine momentum na našej strane, no Košice sa snažili po celý zápas. Náš brankár zachytal fantasticky a mali sme tam aj trochu šťastia, niektoré puky sa párkrát odrazili skôr naším smerom.“

Gašper Krošelj, brankár baranov, čisté konto: „Bol to zaujímavý zápas, mali sme asi aj lepší štart a nakoniec sme dali ten jeden gól. Košice sa prebudili v druhej tretine, mali dobré presilovky, no ubránili sme to. Ja som sa dnes cítili super, hráči mi pomohli, dobre blokovali puky. Na oboch stranách bolo veľa šancí, zvládli sme to aj s minimom gólov a sú to pre nás pekné tri body. Hrali sme u nich dobre, no z ničoho nič Košičania prišli a mali veľkú šancu. Prekvapili ma s niektorými peknými prihrávkami, skoro dali dva góly do prázdnej brány, no zvládli sme to. Bol som pripravený, darilo sa mi dnes sústrediť na všetky puky. Tri body sme veľmi potrebovali a je super vyhrať v Košiciach, kde sa hrá ťažko a kde prišlo veľa ľudí. Musím dnes pogratulovať všetkým hráčom.“

Dominik Sojka, útočník baranov, autor jediného gólu, nedohral kvôli zraneniu: „Ako som aj pred chvíľou povedal chalanom v šatni, z mojej osobnej stránky je tam obrovská frustrácia. Bol to môj prvý zápas po dlhšom zranení, ale som rád, že mi to aspoň skrášlili víťazstvom… Rád sa staviam pred bránu, som veľký a ťažký, zložito sa ma odtláča. Viem, že puky viem tečnúť, už som to v minulosti takto párkrát spravil. Tečol som to šikovne pomedzi nohy brankára, takže som rád, že sa mi to konečne podarilo zlomiť. Nevedel som, kde skončil puk, takže trochu mi to trvalo a až potom som zbadal, že som dal gól. Moje zranenie som nevidel z pohľadu tretej osoby, takže nemôžem to súdiť. Bol som v rohu pritlačený hráčom, no znovu sa mi stalo to, čo predtým. Uvidíme, čo povedia nasledujúce dni… Dnes veľmi dôležité tri body, prišli sme sem s tým, že ich potrebujeme brať. Tabuľka je neskutočne nabitá, ide nám o veľa a dúfam, že z východu prinesieme šesť bodov. Humenné taktiež bojuje o umiestnenie, bude potrebný zodpovedný výkon. Aj dnes sa nám stalo, že sme urobili nie najlepšie rozhodnutia s pukom. Aj im, aj nám pôjde o všetko, takže bude to chcieť predovšetkým bojovnosť.“

Tipos extraliga – 41. kolo – piatok 02.02.2024, 18.00 h – Steel Arena, Košice

HC Košice – HC ’05 Banská Bystrica 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Gól a asistencie: 24. Sojka (D. Stránský, A. Stránský). Rozhodovali: Orolin, J. Konc ml. – Stanzel, Šoltés. Diváci: 3 773.

Zostava HC Košice: Riečický (Janus) – Breton, Olsson, Zech, Bartoš, Šedivý, Deyl (A), Dravecký – Fejes, Pollock, Jääskeläinen – Chovan (C), Berger, Lunter – Jokeľ, Slovák, Rogoň – Bartánus (A), Havrila, Bačo.
Tréner: D. Ceman.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (Rabčan) – Bačik (A), D. Stránský, Hora, Žabka, Ďatelinka (C), Luža, Pavúk – M. Wilkins, Langkow, Turnbull – Macek, Bíreš, Matoušek (A) – Petriska, Faith, Výhonský – A. Stránský, Sojka, Štrauch.

12 HC 19 Humenné 41 12 1 4 24 100:153 42

Barani odohrajú aj nasledujúci zápas vonku. V nedeľu 4. februára sa od 17.00 h predstavia na ľade posledného Humenného.