Hokejisti Banskej Bystrice zavítali v rámci 31. kola najvyššej hokejovej súťaže do Nových Zámkov. Aj vďaka dvom gólom z úvodného dejstva dokázali dokráčať k triumfu, ktorý ich opäť priblížil k šiestemu miestu tabuľky.

V úvodných minútach sa oba celky „oťukávali“ a najmä brankári si viackrát siahli na puk, no na prvú vážnejšiu príležitosť sa čakalo napokon o čosi dlhšie. V polovici 7. minúty zasadol na trestnú lavicu domáci útočník Juraj Mikúš a Banskobystričania mali k dispozícii početnú výhodu. Tú sa im podarilo pretaviť na vedúci gól stretnutia, postaral sa oň na začiatku 9. minúty Sukeľ, ktorý sa pohyboval v priestoroch pred bránou a po zakončení Bačika dokázal pretlačiť puk do brány.

Krátko po góle fauloval aj hosťujúci Kabáč a Novozámčania mali príležitosť na vyrovnanie. V presilovke vyslal nádejný pokus spomedzi kruhov Juraj Mikúš, jeho strelu však Sedláček vyrazil. V 13. minúte sa previnil voči pravidlám Johnson a hostia tento moment opäť dokázali potrestať. Stačilo im na to 26 sekúnd a do streleckej listiny pribudol aj Výhonský, ktorý dorážal po zakončení Bíreša. V 18. minúte mohol poistiť náskok „baranov“ aj Tamáši, no vylámal si zuby na Kantorovi, ktorý uhasil nebezpečenstvo pri prečíslení hostí.

Bystričania vstúpili do druhej tretiny so zmenou v bránkovisku, keď Sedláčka nahradil Belányi. V hre sa síce objavovali nepresnosti, no sporadicky prišli strelecké pokusy na oboch koncoch klziska. V 31. minúte vyslal „bombu“ z ľavého kruhu hosťujúci Šoltés, jeho tvrdá rana skončila na Kantorovi, ktorý ale ostal na malý moment otrasený. V 36. minúte zachránila domáceho brankára konštrukcia jeho brány, stalo sa tak pri pokuse Bíreša. Vedenie hostí mohol navyšovať aj Gašpar, ktorý v 38. minúte v samostatnom úniku volil streľbu, no stroskotal na lapačke novozámockého brankára. V samotnom závere tretiny prišiel skrat „Troocka“, ktorý uštedril svojou hokejkou zásah do hlavy Kozáka a za svoj počin putoval predčasne pod sprchy.

Domáci tak mali hneď z kraja záverečnej tretiny k dispozícii takmer päťminútovú presilovku, a hoci im vyše minúty trvalo, kým sa usadili v pásme, napokon vyťažili kontaktný gól. Ten prišiel na začiatku 44. minúty, keď Jackson našiel medzi kruhmi Johnsona a bolo znížené. Zvyšok tejto početnej výhody hostia už ubránili, navyše si mohli poistiť vedenie na konci 48. minúty pri šanci Tamášiho. Domáci brankár Kantor výrazne živil nádeje svojho tímu, a to aj pri šanci Holendu, šťastena stále pri českom gólmanovi pri strele Šoltésa, ktorý už mal pred sebou odkrytú bránu, no prestrelil. V úplnom závere sa Novozámčania odhodlali k hre bez brankára, čo ale viedlo k ďalšiemu gólu v ich sieti. Výhru hostí potvrdil gólom do prázdnej brány Bíreš.

Doug Shedden, hlavný tréner Banskej Bystrice: „Myslel som, že po tej domácej prehre sme sami sebe dlžili lepší výkon z našej strany. Odohrali sme excelentný zápas na súperovom ľade, samozrejme, v presilovke sa nám podarilo dať dva dôležité góly. Aj v oslabení to bolo z našej strany znamenité, hoci sme tam raz inkasovali. Naša dvojka v bráne musela ísť do hry a odviedol fantastickú prácu. Čo sa týka defenzívy, počínali sme si vcelku dobre. Z našej strany to bol dobrý zápas.“

Tipos extraliga – 31. kolo – piatok 20.01.2023 – Zimný štadión Nové Zámky

HC Nové Zámky – HC ’05 Banská Bystrica 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)

Góly: 44. Johnson (Jackson, Farley) – 9. Sukeľ (Výhonský, Bačik), 13. Výhonský (Bíreš, Bačik), 59. Bíreš (Luža). Rozhodovali: Goga, Crman – Kacej, Orolin, vylúčení: 5:3, navyše: Troock (Banská Bystrica) 5+DKZ za seknutie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Diváci: 1912

Zostava HC Nové Zámky: Kantor (Ovečka) – Mamčics, Ligas, Kozák, Hatala, Roman, Chovan, Knižka – Farley, Johnson, Jackson – Loggins, Mikúš T. (C), Bezúch – Klempa, Ondrušek, Mišiak – Múčka, Mikúš J., Hajnik

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Sedláček (Belányi) – Bačik, Luža, Kojo, Ďatelinka (C), Bača, Holenda, Frídel – Troock, Kontos, Watling – Sukeľ, Bíreš, Gašpar – Jendek, Tamáši, Šoltés – Kabáč, Gabor, Výhonský

Najbližší duel čaká hráčov Banskej Bystrice už v nedeľu 22. januára, kedy privítajú na svojom ľade hokejistov Popradu. Banskobystričania nastúpia na duel 32. kola v retro dresoch, úvodné buly je na programe o 16.00 h.