Hokejový klub HC ’05 Banská Bystrica začína s predstavovaním svojho kádra, s ktorým vstúpi do prípravy na novú sezónu 2022/2023. Tá sa bude niesť okrem iného aj v znamení storočnice hokeja v meste pod Urpínom.

Vedenie „baranov“ najprv prekvapilo svojich fanúšikov informáciou, že v kádri zotrvá dlhoročná opora banskobystrickej defenzívy a miláčik tribún Ivan Ďatelinka. Tridsaťdeväťročnému rodákovi z Topoľčian vypršala po nedávno skončenej sezóne dvojročná zmluva a po jej konci sa dohodol na predĺžení o ďalší jeden rok. Pôjde tak už o jeho ôsmu sezónu v tíme Banskej Bystrice.

Pre oficiálnu stránku „baranov“ vyjadril kapitán banskobystrického tímu podobné presvedčenie ako nedávno aj fínsky tréner Karhula a verí, že ešte má s mužstvom nedokončenú prácu. „Som tu v Bystrici už sedem rokov, máme tu zázemie, rodina je spokojná. Zároveň však máme v tíme nedokončenú misiu, ktorú sme si dali a chceme ju v novej sezóne napraviť,“ povedal pre hc05.sk skúsený obranca a na margo osobných ambícií dodal: „Chcem hlavne odovzdávať skúsenosti mladším hráčom. Mne už nejde o body a o vylepšovanie osobných štatistík, ja budem rád ak budeme v kabíne dobrá partia, ktorá bude ťahať za jeden povraz a želám si, aby sme boli lepší ako minulý rok.“

Na sociálnych sieťach klubu sa objavilo toto krátke video:

Ostáva aj Björkung, útok posilní Kanaďan Troock

V tábore trojnásobných majstrov sa s ďalšími novinkami na nový deň nečakalo a objavili sa aj informácie o predĺžení zmluvy s Victorom Björkungom. Švédsky obranca prišiel do Banskej Bystrice počas uplynulej sezóny a vďaka výkonom okamžite zaujal miesto v elitných obranných pároch „baranov“.

Podľa jeho vyjadrenia, ktoré poskytol pre oficiálnu stránku klubu, vidí v pokračovaní v drese Banskej Bystrice správny kariérny krok. Neopomenul však ani príjemné pocity z klubu a samotného mesta. „Rozhodol som sa pre zotrvanie aj z toho dôvodu, že v Bystrici som sa cítil výborne – na ľade, aj mimo neho. Vyhodnotil som to ako správny krok pre moju kariéru. V play-off nám niečo chýbalo, no mal som pocit, že v období po Vianociach nám to skutočne išlo a budem s nadšením sledovať, či sa nám podarí na to nadviazať. Pevne verím, že od začiatku sezóny budú môcť byť plné štadióny. Naši fanúšikovia vytvárali elektrizujúcu atmosféru,“ povedal Viktor Björkung pre hc05.sk

Prvým útočníkom, ktorého vedenie banskobystrického klubu predstavilo, je Brendan Troock. Dvadsaťosemročný Kanaďan prichádza zo zámorskej ECHL (East Coast Hockey League), kde pôsobil v drese tímu Allen Americans. V uplynulom ročníku zasiahol do 51 duelov, v ktorých získal 55 bodov za 25 gólov a 30 asistencií. V roku 2012 bol draftovaný do prestížnej NHL, keď si ho v 5. kole vybrali zástupcovia tímu Dallas Stars. Napriek snahám si však v najsledovanejšej hokejovej lige sveta nikdy nezahral. Podľa dostupných informácií má byť jeho pôsobenie v Banskej Bystrici vôbec prvá angažmá mimo Severnej Ameriky.