Už v utorok banskobystrická Športová hala Dukla privíta najlepších svetových výškarov na 27. ročníku tradičného mítingu Banskobystrická latka. Ten aj v časoch celosvetovej pandémie pod Urpín prináša momentálne najlepších reprezentantov svojej disciplíny.

Súťaž mužov má v tomto roku najvyšší zlatý štatút World Indoor Tour Gold, súťaž žien sa zas hrdí strieborným štatútom World Indoor Tour Silver.

Pretekári sa žiaľ v tomto roku budú musieť zaobísť bez každoročne elektrizujúcej atmosféry, ktorú vytvára vždy vypredaná tribúna športovej haly. Mnohí z účastníkov sa však zhodujú, že je zázrakom, že sa míting v týchto časoch vôbec koná.

„Máme niektoré problémy, ktoré sme pri doterajších ročníkoch nemali. Po organizačnej stránke nám to sťažuje situáciu, ale verím, že organizačne sme všetko zvládli tak, ako sme si predsavzali a tak, ako od nás požadoval Úrad verejného zdravotníctva,“ uviedol riaditeľ podujatia Ľubomír Roško.

Pretekári z Ázie tentokrát na štartovnej listine chýbajú.

„Pred halovými majstrovstvami Európy ide možno o posledné súťažné stretnutie výškarov na tejto úrovni,“ podotkol predseda organizačnej rady mítingu Alfons Juck. Organizátorom sa aj preto podarilo prilákať znovu tých najlepších výškarov súčasnosti.

V súťaži žien sa ich predstaví 13 a na ich čele aktuálna líderka svetového poradia Yaroslava Mahuchikh z Ukrajiny, ktorá v januári už prekonala latku vo výške 202 centimetrov. O víťazstvo v mužskej kategórii zabojuje štrnásť pretekárov. Chýbať medzi nimi nebude aktuálny líder svetových rebríčkov a pravidelný účastník Banskobystrickej latky Gianmarco Tamberi z Talianska. Tomu sa už v tomto roku podarilo prekonať latku na výške 232 centimetrov. Chýbať nebudú ani slovenskí reprezentanti Tatiana Dunajská a Lukáš Beer.

Kompletnú štartovnú listinu, ako aj výsledky online nájdete na webe hrdosport.sk.

Priamy prenos súťaže žien začína  v utorok, 2. februára o 16.30 h a súťaž mužov o 19.00 h. Prenosy aj tento rok pripravuje internetová TV ESO.

Priamy prenos súťaže žien

V ženskej kategórii sa z víťazstva, sezónneho svetového maxima i rekordu banskobystrického mítingu radovala Yaroslava Mahuchikh z Ukrajiny. O jeden centimeter prekonala tunajší rekord Blanky Vlasic (205 cm z roku 2006) a prekonanou latkou vo výške 206 centimetrov zaostala už len o dva centimetre za svetovým rekordom. Slovenská reprezentantka Tatiana Dunajská prekonala latku najviac na tretej skákanej výške 180 centimetrov, čo pre ňu znamenalo posledné kvalifikované 12 miesto.

Priamy prenos súťaže mužov

Medzi mužmi potvrdil úlohu favorita Talian Gianmarco Tamberi, ktorý spolu s Louisom Zayasom z Kuby prekonali v banskobystrickej športovej hale latku vo výške 231 centimetrov. Tamberi však na prvý pokus, Zayas až na tretí. Ani jeden z nich už potom nebol úspešný na výške 233 a Tamberi ani na 235, ktorú na záver vyskúšal. Slovák Lukáš Beer sa dostal na výšku 215 centimtrov, za čo mu patrilo napokon delené 11. miesto.