V stredu 11. novembra, pri príležitosti Dňa vojnových veteránov, Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici predstaví verejnosti príbeh mesta pod Urpínom a jeho obyvateľov v krušných rokoch 1914 – 1918.

thurzovdomPríbehy hrdinstva ľudí, na ktorých činy rokmi napadal prach, spomienka na ich odvahu, ktorá mnohých stála život, si môžu Banskobystričania pripomenúť v stredu 11. novembra nielen pietnou spomienkou na Rímskokatolíckom cintoríne na Nám. Š. Moysesa, ale aj prednáškou Banskobystričania v osudoch 1. svetovej vojny o 16. hod. v Thurzovom dome.

Osudy Banskobystričanov opäť ožijú v odbornej prednáške riaditeľa Stredoslovenského múzea (SSM), historika Romana Hradeckého. Priblíži v nej výsledky intenzívneho výskumu, s ktorými sa návštevníci SSM mohli zoznámiť na minuloročnej výstave Veľká vojna v našich životoch. Táto výstava, ktorá sa konala pri príležitosti 100. výročia začiatku 1. svetovej vojny, mnohých oslovila. Aj preto sa Stredoslovenské múzeum rozhodlo získané informácie verejnosti opäť pripomenúť.

Netradičnú hodinu dejepisu zažijú v stredu v Thurzovom dome aj žiaci základných škôl. Dozvedia sa podrobnosti o vplyve vojny na mesto Banská Bystrica a po prednáške si v tvorivých dielňach vyhotovia vlčie maky – symbol a zároveň memento prvého celosvetového konfliktu ľudstva. Vstup na prednášku je voľný.